Turizmde üst seviyeye adım

  • ASÜER AŞ ve yatırım ortakları tarafından ilimize kazandırılacak ciddi turizm yatırımları Quiet Abana ve Quiet Pınarbaşı için hafta sonunda lansman toplantısı düzenlendi. Toplantıda Kastamonu Üniversitesi ile de işbirliği protokolü de imzalandı.
  • Quiet Pınarbaşı projesinde Ramada Encore by Wyndham, Quiet Abana projesi için ise Wyndham Hotels& Resorts ile stratejik ortaklık için ön protokol yapıldı. Her iki proje, dünyanın önde gelen turizm markalarının stratejik ortaklığıyla Kastamonu turizmini ön plana çıkaracak.
  • ASÜER’in patronu Dr. Aydoğan Süer, “Kastamonu bu projeleri rahat kaldırır. Kastamonu’nun uyanma zamanı gelmiştir. Kastamonu çok yakın zamanda çok önemli yol kat edecek” dedi.
  • Vali Avni Çakır da, “Kastamonu olarak eksiğimiz lüks konsept diye tabir edeceğimiz, özellikle 2020 ve 2030’ların Türkiye’sinde ve dünyasında insanların turizm beklentisine hitap edecek yatırımlardır. Bunun çok önemli bir adımını bugün burada yapacağımız lansman toplantısı ile atmış ve tüm dünyaya ilan etmiş oluyoruz” diye konuştu.

Kastamonu’yu turizmde beklentisi içinde olduğu düzeye yükseltmede önemli etkisi olacağı vurgulanan projeler için start verildi.

ASÜER AŞ., Trans Tur, Akdemir İnşaat, Ahenk AŞ. veSimart Yapı’dan oluşan konsorsiyumun Pınarbaşı ve Abana ilçelerinde inşa edeceğiekoturizm temalı 2 büyük tesis, Cumartesi günü düzenlenen lansman toplantısıyla tanıtıldı, toplantıda yatırımcılarla Kastamonu Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Kastamonu Üniversitesi Konferans Salonu’ndaki lansman toplantısına ilgi büyüktü. Programa Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, STK temsilcileri, turizmciler, siyasiler katıldı.

ASÜER Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş Genel Müdürü Dr. Aydoğan Süer, “Kastamonu demografik yapısı, doğa ve tabiat güzellikleri, inanç ve kültür turizmi ile olabilir mi kaygısını taşımayan bir ildir. Avrupa’da, Türk dünyasında, Orta Doğu’da birçok yeri gezdim. Mesela İtalya’ya gidersiniz bir yerde gastronomi ön plandadır. Fransa başka bir özelliği ile ön plana çıkar. Bugün muhteşem turkuaz rengi denizi, nemsiz ortamı, pastırması, muhteşem yemekleri, doğası ve çam ağaçları ile Kastamonu bu projeleri rahat kaldırır. Kastamonu’nun uyanma zamanı gelmiştir. Kastamonu çok yakın zamanda çok önemli yol kat edecek” diyerek yapılacak yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Kastamonu’nun yeni dönemde Türkiye’nin parlayan yıldızı olacağını söyleyen Vali Avni Çakır ise şunları söyledi:

“Kastamonu, kadim tarihi, özgün kültürü, harika doğası ve samimi insanıyla dünyanın cennet hazinesini bünyesinde bulunduran milli parkları, yaylaları, kanyonları, ormanları, mağaraları, kayak merkezleri, sahilleri, tarihi mekanları, yemek kültürü ile sadece Batı Karadeniz’in değil tüm Türkiye’nin parlayan yıldızı. Coğrafi konum itibari ile devletimizin yatırımları ile ulaşım noktası anlamında her bölgeye yakın bir durumdadır. Ilgaz tüneli sayesinde Ankara bizlere daha da yakın bir konumda. Devam eden İnebolu yolumuzun ve Kırık yolunun faaliyete geçmesiyle Ankara’dan çıkan bir otomobil en geç 2 saat 45 dakika içerisinde sahilde olabilecek. Havalimanımızın mevcudiyeti hem de Karadeniz sahil yolunun inşaat aşamasının yakın zamanda başlayacak olmasıyla İstanbul bizlere daha da yakın olacaktır. Bizim turizmde Türkiye ve Avrupa’da parlayan yıldız olmamız için bulunduğumuz seviyeden bir üst seviyeye geçmemiz gerekiyor. Üst seviyeye geçmek için zaten bahsetmiş olduğumuz tarihi ve doğal güzelliklerimiz fazlasıyla mevcut. Eksiğimiz lüks konsept diye tabir edeceğimiz özellikle 2020 ve 2030’ların Türkiye’sinde ve dünyasında insanların turizm beklentisine hitap edecek yatırımlardır. Bunun çok önemli bir adımını bugün burada yapacağımız lansman toplantısı ile tüm dünyaya ilan etmiş oluyoruz. Özellikle yapım süreci sonrası üniversitemizin de destekleri ile oluşacak yatırımlarda gençlerimizin istihdam anlamında güzel şeyler olacak. Gerek Pınarbaşı, Abana, gerekse il merkezinde devam eden projelerin devreye girmesiyle beraber Sayın Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği haliyle istihdam seferberliği kapsamında ilimizde de çok güçlü adımlar atılmış olacaktır. ‘Türkiye’nin Yeni Cazibe Merkezi’ sloganı ile tanıtımı yapılan Abana ve Pınarbaşı tesislerinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

BAKAN YARDIMCISI NADİR ALPASLAN

Lansman toplantısına telefon ile bağlanan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise şöyle konuştu:

“Güzide bir yatırımın lansmanını yapıyorsunuz. Bu yatırım sizler kadar bizleri de ziyadesiyle memnun etti. Bu zor koşullarda bu tür yatırımlar cesaret verici. Ülkemizin turizmi açısından, geleceği açısından son derece önemli. Bu tesisler inşallah Kastamonu’ya, ülkemize ve turizme hizmet edecek. Kastamonu turizm alanında büyük ilerlemeler gösteriyor. Kastamonu ülkemizin gelişmekte olan güzide bir bölgemiz. Kastamonu 2020 yılında turizm alanında çok güzel gelişmelere sahne olacaktı. Bunları 2019 yılında da görüyorduk. Fakat maalesef bu virüs dünyamızı çok olumsuz etkiledi. Aşının devreye girmesiyle 2021 yılının ikinci devresinde hızlı bir normalleşme ile turizm tekrar canlanacak. Bölgemizde çok güzel gelişmeler yaşanacak. Bakanlık olarak Kastamonu’nun turizm alanında gelişmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

METİN ÇELİK

AK Parti Milletvekili Metin Çelik ise bu yatırımların Kastamonu’ya kazandırılmasında son 18 yılda yapılan yatırımların büyük rolü olduğunu söyledi ve özellikle ulaşım yatırımları noktasında katılımcıları bilgilendirdi.

GALİP VİDİNLİOĞLU

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da “Turizmin her sektöründe, herkesin her aradığını bulduğu bir şehir Kastamonu. Bu tarz tesislerle ilimiz daha çok ileriye gidecek. Bizim hedefimiz büyük. Kastamonu olarak eski ihtişamlı günlerimize mutlak geri dönmemiz lazım” dedi.

AHMET HAMDİ TOPAL

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ise “Üniversitemizin ihtisaslaşma sahası ormancılık ve tabiat turizmidir. ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında üniversitelerden beklenti, bölgeye ait uzun vadeli inovasyon potansiyellerini ortaya koymaktır. Üniversitemizin, sahip olduğu nitelikli akademik kadrosu ve diğer tüm imkanlarıyla birlikte bölgenin kalkınmasında, uzmanlaşmış personel yetiştirilmesinde, nitelikli işgücünün artırılmasında, yeni yatırımların bölgeye çekilmesinde azami katkıyı vereceğini ve her tür desteği sağlayacağını ifade etmek istiyorum. Kastamonu’nun tabiat turizminde Türkiye’nin yeni cazibe merkezi olması adına Abana’da ve Pınarbaşı’nda yapılacak olan bu iki yatırımın hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

DOĞAN ÜNLÜ

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü de tanıtıma dikkat çekti ve bu yönde çalışmaların olması gerektiğini söyledi. Ünlü, “2023’e doğru ilimizin tanıtımı için bir hedef oluşturmamız gerekiyor. Bunun içinde İstiklal Yolu teması çok önemli. 2023 yılına kadar İstiklal Yolu temasını hep birlikte işlememiz gerekiyor” dedi.

Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül ve Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar da yaptıkları konuşmalarla ilçelerine gerçekleştirilecek yatırımlardan dolayı teşekkürlerini aktardı.


PROJELER 2023’TE  TAMAMLANACAK

Quiet Pınarbaşı Ramada Encore by Wyndham, Quiet Abana Wyndham Hotels & Resorts projelerinin 2023 yılına tamamlanması hedefleniyor.

Quiet Pınarbaşı’nda84 oda 188 yatak kapasitesinden oluşacak.3 bin metrekare ticari alan ve çok amaçlı kongre merkezi ile öne çıkacak olan projedebir deakaryakıt istasyonuyer alacak. Kastamonu evlerinden ilham alan ahşap ağırlıklı özgün otel binası, çok ferah ve insanı dinlendiren bir tesis olmaya aday.

Ouiet Abana ise muhteşem bir manzaraya sahip olacak. Çam ağaçları arasından Hacı Veli Kanyonu’na bakan proje, 700 metrelik geniş bir cepheden tabiatın güzelliklerine doymak isteyenler için hazırlanıyor. 100 dönüm alan içinde, 130 oda 300 yatak kapasitesine sahip Quiet Abana, ekoturizme dünyaca ünlü otel zincirinin çalışma disiplinini ve beğenilen kalite anlayışını ekleyecek.