Türk Hava Kurumu destekçileriyle buluştu

Türk Hava Kurumu Şube Başkanlığı, destekçilerinin katılımıyla bir tanışma toplantısı düzenledi. Şube Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu, “Türk Hava Kurumu’nun, enerjisi, bilgisi, birikimi ile yeniden Türkiye’nin gelecekte nerede olması gerektiğinin işaret fişeği olabilecek çalışmaları yapabilecek enerjiye ve güce sahip olduğunu görüyoruz” dedi.

 

Türk Hava Kurumu (THK) Kastamonu Şube Başkanlığı destekçileriyle bir tanışma toplantısı düzenledi. Vali Avni Çakır, Özel İdare Genel Sekreteri Selçuk Aslan’ın yanı sıra önceki dönem şube başkanı merhum Tahir Altıkulaçoğlu’nun eşi ve oğlu da program da yer aldı.

THK Kastamonu Şubesi Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu akşam THK adına hep beraber, THK’da bulunmuş, buradan yolu geçmiş büyüklerimizle, gönüllüleri ile birlikte bir akşam geçirelim istedik. Bu akşamı, bundan önce atılan temellerin üzerine yeni bir milat kabul ederek çalışmalarımızı daha da bereketli ve üretken şekilde yapmak istiyoruz. Öncelikle rahmetli Tahir ağabeyimizi rahmetle ve şükranla anıyoruz. İki yıl öncesinde THK Kastamonu şubesinin yönetimini oluşturduğumuzda kendileri çok özverili şekilde kurumu yeniden Kastamonu’da ayağa kaldırdılar. Mekanı cennet olsun. Bu kurum yaşadığı müddetçe biz kendisini hayırla yad edeceğiz. Yine hafta sonunda yaşanan bir kaza vardı. Bazen toplum içerisinde hiçbir etkinliği olmadığı halde, insanlar ne kadar çok sevilebilir, ne kadar çok anılabilir dedik birbirimize… Genç İHH’dan 4 arkadaşımız, -bunlardan bir tanesi Türk havacılığına gönül vermiş- vefat ettiler. Onlara da Allah’tan rahmet diliyoruz. Özellikle burada Sivil Havacılık da okuyan kardeşlerimize ve bizlere rehber olsunlar. Hiç tanınmadan, bilinmeden ölümünle bile hizmet edebilmek diye bir şeyi bize gösterdiler. Onların izinden giden nesilleri yetiştirebilmeyi de mevlam bize nasip etsin. Türk Hava Kurumu 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur. Türk Hava Kurumu, geleceğimizi neyin üzerine inşa etmemiz gerektiğinin bir işaretidir aslında. Uzun yıllar Türk havacılığının gelişmesine, genç kardeşlerimizin havacılık anlamında yönlendirilmeleri anlamında, sivil toplumun gücüyle beraber çok güzel çalışmalar yapılmış. Her ne kadar son yıllarda bazı sıkıntılarla anılsa da Türk Hava Kurumu’nun enerjisi, bilgisi, birikimi bunu kırıp yeniden Türkiye’nin gelecekte nerede olması gerektiğinin işaret fişeği olabilecek çalışmaları yapabilecek enerjiye ve güce sahip olduğunu görüyoruz.”

Vali Avni Çakır da konuşmasında şu cümleleri kullandı:

“Türk Hava Kurumu deyince rahmetli Tahir başkanımızı anmamak olmaz. Kendisi özellikle, kapanmaya neredeyse yüz tutmuş bir camiayı yeniden teşkilatlandırarak ayağa kaldırması unutulmaz. Ben de tekrar kendisini rahmetle anıyorum. Türk Hava Kurumu, 1925 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulmuş, diğer köklü kuruluşlarımızla birlikte Türkiye’nin aslında bundan 100 yıl öncesinden geleceği okunarak kurulmuş çok hayati kuruluşlarımızdan birisi. Bu tür kurum ve kuruluşların yaşatılması ve güçlenmesi, halkın bu konudaki desteğiyle çok daha kolay ve başarılı olur.”

Konuşmaların ardından programa katılanlar kendilerini tanıttı ve program sohbet ortamında devam etti.