Türk Sağlık Sen 1 günlük iş bıraktı “Meydanlara yüreği yetenler iner…”

  • Sağlık çalışanlarına ayrım yapılmaksızın zam yapılmasını isteyen Türk Sağlık Sen, dün bir günlük iş bıraktı. Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, “Bizim istediğimiz, tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin arttırılmasıdır. Çünkü, sağlık çalışanlarımızın tamamı, ekonomik sıkıntı yaşamaktadır… Mücadelemizde kararlıyız, sağlık çalışanları ile birlikte hakkımızı almanın gayretindeyiz… Meydanlara yüreği yetenler iner…”

 

Türk Sağlık Sen üyeleri, sağlık çalışanlarına ayrım yapılmaksızın zam yapılması için başlattığı mücadele çerçevesinde dün iş bıraktı. Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi önünde de tepkilerini dile getiren Türk Sağlık Sen üyeleri, “Bizim talebimiz net ve anlaşılır; tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi, sağlık çalışanlarımızın bundan faydalanmasıdır” dedi.

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, “Doktorlarımız sağlık ekibinin vazgeçilemezi ve tabi ki zammı hak ediyorlar, yapılsın. İtirazımız yok. Bizim istediğimiz, tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin arttırılmasıdır. Çünkü, sağlık çalışanlarımızın tamamı, ekonomik sıkıntı yaşamaktadır” dedi.

Sağlık çalışanlarının ücretlerinin ekonomik tabloda eridiğini söyleyen Büyükkapucu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eylül’de 22 TL’ye aldığımız 1 koli yumurta 40 TL’ye, oto gaz 4 TL’den 8 TL’ye yükseltmiştir. Örnekleri çoğaltabiliriz. Temel gıda maddemiz ekmek de bile yüzde 25’lik fiyat artışı yaşanmıştır. Bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur. Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakarlar, kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı gayrı olmaz.  Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı; hizmetlisinden profesörüne kadar hepsi değerlidir. Biz de çalışanlara bir bütün olarak bakarız. Ne ayrımcılığı kabul ederiz, ne de ekonomik kayıplarımızın görmezden gelinmesine razı oluruz. Çünkü biz, Türk Sağlık-Sen’iz. Bizim için her bir çalışan değerlidir. Onların derdi bizim derdimiz,  onların isteği bizim isteğimizdir.   Son günlerde görüyoruz ki,  özellikle sosyal medyada algı oyunları ve yalanlarla sağlık çalışanlarının arasına fitne sokulmaya çalışılıyor. Çalışanlar için verdiğimiz haklı mücadeleye  nifak tohumu ekip, ilgiyi ve gündemi başka yönlere çekmek isteyenler var.  Gerçekleri değiştirip farklı yansıtma gibi çirkinliklerle uğraşanlar var. İyi bilsinler ki, onlara ne bizler, ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Bu kirli oyunlar tutmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir. Talebimiz nettir. Talebimiz, çalışanların ekonomik sıkıntılarının giderilmesi içindir. Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve ümit ediyoruz. Sağlık müdürlüklerinden toplum sağlığı merkezlerine, aile hekimliğinden acil sağlık hizmetlerine, bakanlık hastanelerimizden üniversite hastanelerine kadar; velhasıl,  kurumlarımızın tamamında görev yapan tüm çalışanlarımız ve mesai arkadaşlarımıza bu artış yapılmalıdır. TBMM’de bu konuda düzenleme yapılacağı yetkililer tarafından ilan edilmişse de, biz bunun bir an önce hayat geçmesini, kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Mücadelemizde kararlıyız, sağlık çalışanları ile birlikte hakkımızı almanın gayretindeyiz. Türk Sağlık-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemizi sürdüreceğiz.  Sağlık çalışanlarımızın gür sesi olmaya devam edeceğiz. Birlikte kazanacağız. Meydanlara yüreği yetenler iner. Burada bulunan yüreği mangal gibi her bir kardeşime teşekkür ediyorum.”