Uçan stoperin “uluslararası” gururu

1974-77 yılları arasında Kastamonuspor forması giyen ve olağanüstü sıçrama yeteneğiyle hava toplarının geçilmezi olan “uçan stoper” Bumin Sarıkaya, sporla ilgisini voleybol dalında sürdürüyor.

Bumin Sarıkaya

70’li yılların ortalarında Kastamonu’ya atanan merhum İlköğretim Müfettişi Osman Sarıkaya’nın büyük oğlu olan ve kardeşi Levent Sarıkaya ile birlikte Kastamonuspor’un önce genç, hemen sonra da A takımında forma giyen Bumin Sarıkaya’nın oğlu Ozan Sarıkaya, Türkiye’nin FIVA kokartlı en önemli voleybol hakemlerinden biri olarak babasına gurur yaşatıyor.

Yaşamını memleketleri olan Adana’da sürdüren ve futbolu bıraktıktan sonra yöneldiği voleybolda il temsilcisi ve federasyon gözlemcisi olarak görev yapan Bumin Sarıkaya’nın bu tercihi, kendisini rehber alan oğluna uluslararası çapta bir isim olmanın yolunu açtı.

Ozan Sarıkaya, voleybol hakemliğinde Türkiye’nin Cüneyt Çakır’ı olarak gösteriliyor.

KSK’nın 1976-77 kadrosu

Düşen takımdan 2 yıldız çıktı!

Uçan stoper Bumin Sarıkaya’nın da yer aldığı Kastamonuspor’un 1976-77 sezonundaki bu kadrosu maddi imkansızlıklar nedeniyle düşme acısı yaşadı, ama bünyesinden Türk futboluna bir yıldız ve Türk bankacılık sektörüne de bir genel müdür kazandırdı.

İskender Günen, bu sezon sonrasında önce Ankara Şekerspor’a ardından da Trabzonspor’a transfer oldu. Trabzonspor’un efsaneleri arasına giren ve milli formayı da taşıyan ve halen Sabah gazetesinde spor yazarlığı yapan İskender Günen üstün tekniğiyle hatırlanmaya devam ediyor.

Kadroda yer alan Fehmi Gültekin ise, futbol yaşamını noktaladıktan sonra bankacılık sektöründe öne çıkan bir isim oldu ve VakıfbankÈınGĞenelh Müdürlüğüne kadar yükseldi.