“Uğurlu sürece dahil edilmeli”

  • KASİAD Şube Başkanı Ahmet Katar, “Uğurlu Hastanesi’nin sürece dahil edilmesinin bir gereklilik olduğuna inanıyorum. Bu durum olağanüstü şartlarda çözülmeyecekse ne zaman çözülecek? Şimdi değilse ne zaman açılacak? İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerde hizmete alınması Kastamonu için olmazsa olmazdır” dedi.

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar, koronavirüsle ilgili olarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Devletin aldığı tedbirlere en üst seviyede riayet edilmesini isteyen Ahmet Katar, “İstanbul’daki hemşerilerimize seslenmek istiyorum. Lütfen zorunlu olmadıkça evlerimizden çıkmayalım. Devletimizin aldığı tedbirlere en üst seviyede riayet ederek, bu salgından kendimizi, ailemizi ve tüm ülkemizi koruyalım. Elbette İstanbul’da ikamet eden hemşerilerimizin sayısal çoğunluğu İstanbul’daki vakaların Kastamonu’ya taşınması riski ile bizi karşı karşıya bırakıyor. Okulların tatil olması, birçok iş yerinin faaliyetlerine ara vermesi ile hemşerilerimizden Kastamonu’ya yoğun bir geçiş olmuştur. Tüm ilçe ve köylerimizde İstanbul’dan gelen hemşerilerimiz bulunmaktadır. Bu durum Kastamonu’nun Covid-19 virüsüne karşı daha tedbirli olmasını, sosyal mesafe ve temizlik noktasında ikazlara uymasını çok daha zorunlu kılmaktadır” dedi.

Bu salgının Kastamonu’daki sağlık tesisleri anlamında bazı konuları yeniden gündeme getirdiğini de söyleyen Ahmet Katar, bu konuda ise şunları ifade etti:

“İlimizde 2012 yılında yapılan ve atıl vaziyette bulunan Özel Uğurlu Hastanesi’nin bu süreçte Kastamonu’nun ve bölge illerin Covid-19 ile mücadelesine katkı sunabileceğini düşünüyorum. Bugüne kadar çözülememiş ne kadar problemi varsa bugün hepsini bir kenara bırakıp kamu eliyle Uğurlu Hastanesi’nin sürece dahil edilmesinin bir gereklilik olduğuna inanıyorum. İlimize yaşanan geçici göç, salgının henüz kontrol altına alınamamış olması, önümüzdeki dönemde yaşanabilecek muhtemel kötü senaryolar karşısında geç kalınmadan önlem alınmasını gerektirmektedir. Bu bağlamda ilimiz özelinde sağlık altyapımızın iyileştirilmesi noktasında elimizde bir fırsat vardır. Uğurlu Hastanesi ile ilgili durum bu olağanüstü şartlarda çözülmeyecekse ne zaman çözülecek? Şimdi değilse ne zaman açılacak? Bugün İstanbul’da yapımı devam eden hastanelerin süratle hizmete alındığı görmekteyiz. Olası bir hastane ve tedavi merkezi sorunu yaşamamak, Avrupa ülkelerinde gördüğümüz yetersiz yatak ve yoğun bakım sayıları nedeniyle doktorların hasta seçmek gibi bir durumlara maruz kalmamak için ön almak durumundayız.

Buradan başta Valimiz ve milletvekillerimiz olmak üzere tüm yetkililere çağrıda bulunuyorum. Uğurlu Hastanesi milli bir servettir. İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerde hizmete alınması Kastamonu için olmazsa olmazdır. Altyapı noktasında herhangi bir eksiği bulunmayan, ekipmanları tamamlanarak hemen hizmete açılabilecek durumda olan Uğurlu Hastanesi’ni kesinlikle kazanmamız gerekiyor. 40’ı yoğun bakım olmak üzere 220 yatak kapasiteli Uğurlu Hastanesi, Pandemi Hastanesi ilan edilmek için gerekli şartları taşımaktadır. İflas masası veya mülk sahibi sorunun çözümünde muhatap her kimse kamu eliyle hastanenin kiralanarak hizmete alınması içinde bulunduğumuz şartların Kastamonu için daha kötüye gitmesinin önüne geçecek önemli bir adımdır.”