Uluay’dan gurbetçiye nüfus çağrısı

AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, dün partisinin İl Genel Meclisi üyeleriyle grup toplantısında biraraya geldi.
Kastamonu gündemini ve bekleyen projeler hakkında açıklamalarda bulunan Halil Uluay, Vali ataması konusunda ise Kastamonu’ya atanacak yeni valiyi belirlemek için bir komisyon oluşturulduğunu zannetmediğini, varsa da bu komisyonda kendisinin yer almadığını söyledi.
Halil Uluay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Başbakan Binali Yıldırım’a ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Vali ataması noktasında güvendiklerini dile getirerek, “İnşallah Kastamonu’ya hayırlı bir vali gelir. Vali belirlenmesi için komisyon olduğunu zannetmiyorum. Varsa da ben içinde değilim. Ben gerek İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya, Başbakanımız Binali Yıldırım’a ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güveniyorum. Kastamonu’ya yakışır ve Kastamonu’nun önünü açacak bir vali göndereceklerinden umutluyum” dedi.
Kastamonu’nun yeni nüfusunun belirlenmesiyle birlikte 4 milletvekili için yeni bir çalışma yapılması gerektiğini de söyleyen Halil Uluay, “Kastamonu’nun yeni nüfusu belli oldu. Yeni anayasa değişikliği onaylandığı takdirde bilindiği gibi milletvekili sayısı artacak. İkisine aynı pencereden baktığımızda Kastamonu’nun 4 milletvekili umududa tekrar canlanmış olacak. Gerek 7 Haziran, gerekse 1 Kasım’da gerçekleştirilen seçimlerdeki 3’te 3 sloganını kullanmıştık. İnşallah 4’te 4 hedefine de ulaşacağız. Milletvekili sayısı arttığı takdirde Kastamonu’nun şu anki nüfusu 4 milletvekiline yeter mi yetmez mi bilemiyoruz ama fiilen Kastamonu’da yaşayanların Kastamonu nüfusuna kaydedilmesiyle 4 milletvekiline çok rahat ulaşacağımızı düşünüyorum. Yaz mevsiminde köylerine gelen bir çok Kastamonulu ikametgahlarını İstanbul’da tutuyor. Bu durum Kastamonu’nun merkezi bütçeden aldığı pay noktasında da büyük sıkıntı yaratıyor. Hizmetin yoğun bir şekilde götürüldüğü dönemde Kastamonu’da kalan vatandaşlarımız geri kalan dönemde ise İstanbul’a gidiyor. Eğer bu vatandaşlarımız nüfus kayıtlarını Kastamonu’ya aldıkları takdirde hem 4 milletvekili umudumuz güçlenecek, hem de merkezi bütçeden alacağımız pay aynı oranda artmış olacak. Milli bir dava olarak konuya yaklaşıp 1 kişi de olsa Kastamonu nüfusuna kayıt etmeye gayret etmeliyiz.” diye konuştu.
İl Kadın Kolları Başkanlığı görevine ikinci kez yapılacak mülakat sonunda atama yapılacağını da söyleyen Uluay, “Kadın Kolları Başkanımızın belirlenmesi noktasında çalışmalar sürüyor. Genel Merkez’den bir ekip geldi ve gerekli mülakatları gerçekleştirdi. İkinci kez mülakat yapılacak ve Kadın Kolları Başkanımız belirlenecek.” dedi.
ÜÇ ANA SORUNLA İLGİLİ KOMİSYON
Kastamonu’nun üç ana sorunu olarak gördükleri projelerle ilgili de komisyon oluşturduklarını hatırlatan Halil Uluay, bu konuda ise şunları söyledi:
“İl Başkanlığı olarak üç komisyon oluşturduk. Tıp Fakültesi’nin Hacettepe ile irtibatının kesilerek Kastamonu Tıp Fakültesi olarak hayata geçirilmesi ayrıca hastane bölümünün de devlet hastanesiyle birlikte çalışıp vasıflı bir sağlık hizmeti sunulması hususunda çalışmalarımız devam ediyor. Milletvekillilerimiz de bu konuda büyük bir çaba içerisindeler. Ben bu konuyu en son İl Başkanları toplantısında Başbakanımız Binali Yıldırım ile görüştüm ve gerekli talimatlar verildi. Mahalli İdareler Eğitim ve Kongre Merkezi olarak temeli atılan yatırımımız maalesef şuan atıl durumda. Bu durumla alakalı Gençlik Spor Bakanlığı harekete geçti ve saha araştırmalarına başlandı. Yurduntepe Kayak Tesisi projesini de bilindiği üzere Kastamonu Valiliği başlatmıştı. Birçok kez dile getirdik. Kastamonu’da Vali değiştiğinde yatırım algısı da değişiyor. En son imarı ile alakalı mahkemelik bir sıkıntı var. Yerel yönetimin burada inisiyatif kullanmaktan çekindiğini düşünüyorum. Bu projenin Kastamonu için biran önce faaliyete geçmesi için merkezi idareden bir kurumun, Genlik Spor Bakanlığı yada Kayak Federasyonu veya başka bir kurumun burayı devir alıp biran önce hayata geçirilmesi lazım. Bu talebimizi de ilettik. Kastamonu Valiliğinden alınıp merkezi idareye verilirse daha hızlı sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Yoksa milyonlarca lira çöpe gidecek. Böyle bir kaygımız var.” ifadelerini kullandı.
REFERANDUM ÇALIŞMALARI
Referandum çalışmalarına başladıklarını da söyleyen Halil Uluay, Kastamonu’nun yüzde 50’nin üzerinde bir oranla evet diyeceğine inandığını kaydetti. Uluay, “Referandum çalışmalarımıza başladık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlık sistemini onaylar ve refandum süreci başlarsa daha yoğun bir şekilde evet için çalışacağız. Kastamonu’nun referandumda bizlerin yüzünü kara çıkarmayacağını umut ediyoruz. Kastamonu’dan yüzde 50’nin üzerinde evet desteği alacağımızı umut ediyorum” dedi.
Kalp rahatsızlığı geçirdiği dönemde kendisini yalnız bırakmayan ve iyi dileklerini ileten herkese de teşekkür ettiğini söyleyen Uluay, “Geçirmiş olduğum sağlık problemlerinden dolayı yaşadığım sıkıntıdan dolaylı Kastamonululara teşekkür etmek istiyorum. Beni yalnız bırakmayan dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Kastamonu Devlet hastanesi kadroloji bölümü ve tüm hastane çalışanlarına ayrıca teşekkür ediyorum. Bu sıkıntılı sürecimde yanımda olan gönül birliğini esirgemeyen tüm Kastamonululara teşekkür etmek istiyorum herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.