Ümit Boyner’in ışığı

Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, Çarşamba günü gençlere yönelik bir konferans verdi. Konferansın başlamasına yakın salona girdiğimde gördüğüm kalabalık beni çok etkiledi. Basın için ayrılan koltuklardan birine yerleştim ve gazetemiz köşe yazarı Mustafa Afacan’la koyu bir sohbete daldım. Onun da benim gibi gençlerden umutlu olduğunu görmek daha da mutlu etti beni.
Burada konferansı düzenleyen İnci Kız Yurdu’nun Müdürü Gülnur Özdil’e bir parantez açmak istiyorum. Gülnur Hanım’la çok kısa bir sohbet etme imkanı buldum ve kendisinin ne kadar kültürlü, gençlere ne kadar örnek teşkil eden bir insan olduğunu gördüğümde hayran kaldım. Gülnur Hanım, İnci Kariyer Günü organizasyonunu devam ettirmekte kararlı. Gençlerimizin bu tip organizasyonlara katılmasını da önemle rica ediyorum. Kastamonu’daki büyüklerimizden de Gülnur Hanım’a destek olmasını bekliyorum. Çünkü bu organizasyonlar gençlerin ufkunu açmak için çok çok önemli…
**
Gazetecilik mezunu olmama rağmen, aldığım eğitimin asla yeterli olmadığını bu gazeteye çalışmaya başladığımda anladım. Üniversiteli gençler asla unutmamalı ki, eğitim yalnızca fakültede öğrendikleriniz asla değil! Eğitiminizi pratiğe döktüğünüz zaman tamamlamış olacaksınız.
Eğitiminizi tamamlamak için de Gülnur Hanım gibi aydın insanların düzenledikleri, çaba harcadıkları konferanslara katılmayı unutmayın.
**
Ümit Boyner, 35 yıllık birikimini 1 saatlik konferansta gençlere aktardı. Tabii elbette yalnızca gençlere değil, Kastamonu’dan birçok insan bu deneyimlerden yararlandı. Sözlerine Rıfat Ilgaz’la, Kurtuluş Savaşı’ndaki önemimizle, Atatürk’ün Kastamonu sevgisiyle başlayan Boyner, akılda kalıcı bir konferans vereceğinin sinyalini ilk başlarda verdi.
Ümit Boyner, çok başarılı bir iş kadını olarak, girişimci kadınlarımızın da önünü açmış oldu. Özgeçmişine dilinizin dönmeyeceği Boyner, kadınların istediklerinde ne kadar başarılı olabileceğinin canlı kanıtıdır.
2001 krizinde, ki Türkiye’nin yaşadığı en büyük ekonomik krizdir, hazine yöneten Ümit Boyner, yılmadan ayakta kalmanın, başarının önündeki hiçbir engelin sizi durdurmaya yetmeyeceğinin de canlı kanıtıdır.
**
Bu arada yeni neslin gümbür gümbür geldiğini de müjdelemek istiyorum. Konferansın soru cevap bölümünde mikrofonu alan Fazıl Boyner Meslek Yüksekokulu öğrencisi arkadaş, Boyner mağazalarında kendilerine bir ayrıcalıklarının olmasını talep etti. Ümit Hanım’ı kontrpiyede bırakan öğrenci, belki mağazadan indirim alamadı ama Boyner ailesinin adını taşıyan fakültelerinde okuyan arkadaşlarının aldığı bursların fazlalaştırılması sözünü kaptı.
Ümit Boyner gibi, Gülnur Özdil gibi, mikrofonu alıp bursu kapan kız öğrencimiz gibi kadınların çoğalması dileğiyle…