“UNESCO hedefi için elbirliği, güç birliği”

Hz. Pir. Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı, “Hedefimiz çok net; 2019 UNESCO Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Yılı… Aslına bakarsanız, çeyrek asrı aşkın bu anma haftamız bile, Hz Pir Şeyh Şaban-ı Veli Efendimizin vuslatının 450. Yılı olan 2019’da, UNESCO tarafından Dünya Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Yılı ilan edilmesi arzumuzu, hayal olmaktan erişilebilir hedef olmaya yöneltmiştir. Yeter ki el birliği, güç birliği ve gönül birliği etmeyi başaralım” dedi.
Hz. Pir. Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Avcı, 26. Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası’nı düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Avcı, Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin kabrinin Kastamonu’da bulunuyor olmasının önemine işaret etti ve “Bu bizler için, Kastamonu için, büyük bir iftihar vesilesi olmanın ötesinde mukayeseli bir üstünlüğümüzdür. Bu üstünlüğümüzü, daha etkin ve verimli değerlendirebilmeliyiz” dedi.

Bu yılki etkinliğe desteklerinden ötürü Kastamonu, Hanönü ve İhsangazi belediye başkanlarına teşekkür eden Avcı, ilk kez 1992’de düzenlenen haftanın artık gelenekselleştiğine ve uluslararası etkinlik haline geldiğine vurgu yaptı.

Vakfın, Hanönü Dernekler Federasyonu’nun başvurusuyla İstanbul’da temsilcilik açtığını hatırlatan Avcı, İstanbul’un tüm ilçelerine ulaşmak arzusunda olduklarını kaydetti ve “Dolayısıyla hep koşacağız. Önümüzde çok az zamanımız var; omuz omuza, kol kola tüm Kastamonulular, Şeyh Şaban-ı Veli sevdalıları güç birliği ve gönül birliği içerisinde ilerlemek zorundayız” dedikten sonra sözlerini UNESCO hedefine getirerek şöyle dedi:

“Hedefimiz çok net; 2019 UNESCO Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Yılı… Aslına bakarsanız, çeyrek asrı aşkın bu anma haftamız bile, Hz Pir Şeyh Şaban-ı Veli Efendimizin vuslatının 450. Yılı olan 2019’da, UNESCO tarafından Dünya Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Yılı ilan edilmesi arzumuzu, hayal olmaktan erişilebilir hedef olmaya yöneltmiştir. Yeter ki el birliği, güç birliği ve gönül birliği etmeyi başaralım.”

Haftanın bu yıl bir takım yenilikler ve güçlü etkinliklerle desteklendiğini belirten ve bunlara örnek olarak Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu’nun “Kastamonu’nun Manevi Eli Şeyh Şa’ban-ı Veli” konulu konferansları, Kastamonu Üniversitesi’nin bu yıl öne çekilerek gerçekleştirdiği “ IV. Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu”nu, “Huzura Davet Yürüyüşü”nü, Serdar Bıyıklı’nın “Çağdaş İslam Sanatı Resim Sergisi” ni ve diğer bazı programları örnek gösteren Avcı, “Bu yıl, anma haftamız uzun yıllar sonra Sayın Bakanlarımızın katılımlarıyla şereflenmiştir. Başbakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile E. İçişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Spordan sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini yürütmüş kıymetli hemşerimiz Sayın Murat Başesgioğlu, anma haftası etkinliklerimize iştirak etmiştir” dedi.

İstanbul’ Bağcılar’da gerçekleştirdikleri tanıtım toplantısına da hatırlatan Avcı, şunları söyledi: “UNESCO Süreciyle ilgili Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Tanıtım Toplantılarımız ise;13.Mayıs.2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla işbirliği halinde Sultanbeyli’de başlatılmıştır. Kastamonulu kardeşlerimizin bulunduğu her yere ulaşacaktır inşallah. Bu organizasyonlar, İstanbul İl Temsilciliğimiz tarafından hazırlanmaktadır.

Bilindiği gibi; Şeyh Şa’ban-ı Veli Hazretleri, yaşadığı dönemde; örgün eğitimsiz ve kitle iletişimsiz bir çağda, Türk-İslam Dünyasını aydınlatmış, cemiyetimize; hakkı, hakikati ve İslamiyeti öğretmiş, gönül sultanlarımızdan biridir.

Şeyh Şa’ban-ı Veli Hazretlerinin ebedi istirahatgahının güzel ve şirin ilimizde bulunması; bizler için, Kastamonu için, büyük bir iftihar vesilesi olmanın ötesinde mukayeseli bir üstünlüğümüzdür. Bu üstünlüğümüzü, daha etkin ve verimli değerlendirebilmeliyiz. Büyük Allah dostu, döneminde yeryüzünün manevi kutbu olan Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ile Kastamonu’da metfun bulunan diğer yüce zatların hizmet şiarlarının gelecek kuşaklarca tanınması ve bilinmesi amacıyla başlatılan bu Anma Haftası’nın, güzel ülkemiz Türkiye’nin huzur, birlik ve dirliğine vesile olmasını temenni ediyorum.”

Avcı, ayrıca Hz. Pir’de ramazan boyunca iftar yemeği verileceğini de açıkladı.

Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Suat Yücel de, “Şu anda Hz. Pir Vakfı olarak çok iyi yoldayız ve çok iyi yerlere geldik, bu etkinliklerimizi daha da geliştirmeliyiz. Bu konuda da birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz. Bu yaptığımız etkinlikleri şehir de bütün olarak sahiplenmeliyiz ve bunu gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu.