UNESCO için yeni girişim

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, geçici listedeki Kasaba Köyü Mahmutbey Camisi’ninUNESCO dünya miras listesine alınması konusunda “Anadolu’da Ahşap Tavanlı ve Destekli Camiler” adı altında seri adaylık başvurusu için başlattığı yönetim planı hazırlık çalışmaları kapsamında odak grup toplantısı düzenlendi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanları ve ilgili paydaşların katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Konya Eşrefoğlu Camii, Eskişehir Sivrihisar Ulu Camii, Afyonkarahisar Ulu Camii, Ankara Arslanhane Camii ve Kastamonu Mahmutbey Camisi’nin 2018 yılında “Anadolu’da Ahşap Tavanlı ve Destekli Camiler” kapsamındaUNESCO Dünya Miras Geçici Listesinedahil edildikleri, söz konusu camilerinKültür ve Turizm Bakanlığınca “Anadolu’da Ahşap Tavanlı ve Destekli Camiler” adı altında seri adaylık olarak UNESCO dünya miras listesine aday gösterilmesinin planladığı ifade edildi.

Toplantı, Kastamonu Valiliği İl Sosyal Etüd ve Proje Müdür V. Dr. Suat Tüfekci’nin açılış konuşmasının ardından, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Dünya Miras Alanları Şube Müdürü Neşe Akdoğan’ın konuşması ve Dünya Miras Alanları Uzmanı Dr.Şule Kılıç’ın Mahmutbey Camii ve yakın çevresine yönelik odak grup toplantısı sonucu elde edilen güçlü yönler, zayıf yönler, tehditler ve fırsatlar (GZFT) sunumuyla devam etti.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde Mahmutbey Camii ve yakın çevresine yönelik Koruma – Muhafaza – Bakım – Araştırma-Risk Yönetimi-Uzman Eğitimi (Odak Grup 1), Kentsel Koruma – Sağlıklaştırma-Kentsel Gelişim/Altyapı –Sunum (Odak Grup 2), Yerel Farkındalık-Katılım-Eğitim – Tanıtım-Turizm (Odak Grup 3) unsurlarını içerengeniş kapsamlıodak grup toplantısı gerçekleştirildi.

Cengiz MUHZİROĞLU