Üniversite’de rengarenk kutlama

Kastamonu Üniversitesi’nde “Nevruz Bayramı” kutlamaları “rengarenk” görüntüler içerisinde gerçekleşti.

RektörProf. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Öz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kasım Yenigün, Prof. Dr. Ömer Küçük, Prof. Dr. Mehmet Atalan, akademik personel ve öğrencilerin katıldığı kutlama etkinliği Kuzeykentbayrak anıtından Ahmet Yesevikonferans salonuna yürüyüşle başladı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Belediye Başkanı Yardımcısı Hamdi Öz’ün nevruz ateşini yakması ve örs üzerinde demir dövmesi ile süren kutlamaların ikinci bölümü konferans salonunda gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan Dr. Öğr. Üyesi Hakan Coşar, “Türk milleti tarihte varlığını ve birliğini oluşturduğu andan itibaren bu Nevruz bayramının anlamını hep kişiselleştirme, kendi birliğini ve geleceğini ifade eden bir zemin olarak görmüştür” dedi..

Coşar’ın ardından kürsüye gelen RektörProf. Dr. Ahmet Hamdi Topal ise şunları söyledi:

“Biz, Türk kültürünün de önemli bir parçası olan Nevruzu; hiçbir dil, din, kültür ve etnik gruba ait olmayan, baharın coşkusunu paylaşan, dostluk ve kardeşliği geliştiren, halkları kaynaştırmayı hedefleyen bir ortak değer olarak görmekteyiz. Bu nedenle bizim için Nevruz, bütün renkleri ve dokularıyla dünyanın en güzel coğrafyasında yer alan cennet ülkemizde, yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevme düsturuyla hiçbir ayrım gözetmeksizin sevmenin bayramıdır.”

Rektör Topal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Orta Asya’dan Balkanlara kadar uzanan geniş coğrafyada tabiatın uyanışıyla birlikte kutlanan Nevruz, zengin kültürümüzün değerlerini ve çeşitliliğini yansıtan, kardeş Türk Cumhuriyetleriyle ile aramızdaki milli ve kültürel bağlarımızı pekiştiren, geçmişten günümüze büyük gururla taşıdığımız önemli bir zenginliğimizdir. Türk dünyasında ve ülkemizde yıllardan beri bayram olarak kutlanan Nevruz, millet olarak bir arada huzur içerisinde yaşama arzusunun kuvvetlendiği karşılıklı sevgi ve hoşgörünün yaşandığı ortak bir kültür mirasımızdır.”

Konuşmaların ardından kutlama program uluslararası öğrencilerimizin kendi ülkelerine ait yöresel dans, oyun ve eğlencelerini sergilemesiyle devam etti.

Programın sonunda öğrenciler, hazırladıkları yöresel yemekleri davetlilere ikram etti.