Üniversite’den ÇİFTE HAMLE

Diş Hekimliği Fakültesi ve Havacılık- Uzay Bilimleri Fakültesikurulması için YÖK’ten karar bekleniyor

Kastamonu Üniversitesi bünyesinde “Diş Hekimliği Fakültesi” kurulması amacıyla Rektörlük tarafından YÖK’e sunulan talep dosyasında önemli aşama kaydedildiği öğrenildi.

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde hizmet veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yanı sıra Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile işbirliğine gidecek olan Diş Hekimliği Fakültesi’nin kurulması sonucunda şehrimizin “bölgenin sağlık merkezi” olması hedefinde mesafe alınmış olacak.  

Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü’nün YÖK’e sunduğu bir diğer dosyanın ise üniversite bünyesindeki “Sivil Havacılık Yüksekokulu”nun “Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi”ne dönüştürülmesi talebi olduğu bilgisine ulaşıldı. 

 

Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü, alınan senato kararına istinaden, “Diş Hekimliği Fakültesi” kurulması için harekete geçti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na gönderilen “Diş Hekimliği Fakültesi Kurulum Dosyası” ve “Senato Kararı” eklerini içeren talep dosyasında olumlu yönde aşama kat edildiği öğrenildi.

“Sağlık Kampüsü”

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde hizmet veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi yanı sıra Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile işbirliğine gidecek olan Diş Hekimliği Fakültesi’nin kurulması sonucunda şehrimizin “bölgenin sağlık merkezi” olması hedefinde mesafe alınmış olacak.

2019 yılında göreve geldiğinde önceliğini âtıl durumdaki tıp fakültesi inşaatlarını ayağa kaldırmaya ve Kastamonu Devlet Hastanesi ile “afiliye” işbirliğine veren Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, üniversite olarak amaçlarını “Hedefimiz Kastamonu’yu, Sağlık Müdürlüğü’yle beraber Batı Karadeniz’de önemli sağlık merkezi haline getirmek” olarak açıklamıştı.

“Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi”

Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü’nün YÖK’e sunduğu bir diğer talebin ise üniversite bünyesindeki“Sivil Havacılık Yüksekokulu”nun“Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi”ne dönüştürülmesi olduğu bilgisine ulaşıldı.

Dönüşüm sonrasında Kastamonu Üniversitesi hem fakülte sayısını artırmış olacak hem de bu alanda yaptığı bilimsel ve öğretimsel çalışmaları çeşitlendirmiş olacak.