Ünlü’den Baltacı’ya esnaf destek cevabı

  • AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın ‘Esnafa 40 gün bakamadılar’ eleştirisine Sosyal Koruma Kalkanı çerçevesinde yapılan desteklerle cevap verdi. İl Başkan Ünlü, Baltacı’nın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade ederken, pandemi sürecinde hem vatandaşlara hem de esnafa 77 milyon liralık destek sağladıklarını kaydetti.

 

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, Kastamonu’da koronavirüs nedeniyle Sosyal Koruma Kalkanı destek programı kapsamında 47 bin 669 kişiye toplam  77 milyon 101 bin 78 TL  nakit destek sağlandığını açıkladı. Doğan Ünlü, “Koronavirüsle mücadelede milletimizle birlikte Sağlık alanında gösterdiğimiz başarının yanı sıra ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketleri ile ekonomik alanda, Sosyal Koruma Kalkanı paketleri ile sosyal yardımlarda dünyanın hiç bir ülkesinin gerçekleştiremediği desteklere imza attık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Bakanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

33 BİN 473 HANEYE NAKDİ YARDIM

Doğan Ünlü, koronavirüs nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında Faz-1, Faz-2 ve Faz-3 olarak Kastamonu’da verilen toplam nakit desteğini de açıklayarak “33 bin 473 haneye 1000 TL liradan toplamda 28 milyon 921 bin lira ödendi” ifadelerinde bulundu.

30 MİLYON 491 BİN LİRA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Kastamonu’da 8 bin 545 kişiye Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında toplam 30 milyon 491 bin 546 TL  ödendiğini belirten Ünlü, ülkemizdeki covid-19 salgını nedeniyle üretim ve çalışma faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan işçiye ve işverene destek sağladıklarını söyledi.

‪ ‪3 BİN 384 KİŞİYE NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

15 Mart’tan sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanamayan 3 bin 384 kişiye 5 milyon 824 bin 397 TL nakdi ücret desteği sağlandığını söyleyen Doğan Ünlü, ücretli öğretmeninin ve usta öğreticinin ek ders ücretlerinin kesilmeyerek ödenmeye devam edildiğini ifade etti.

2 BİN 267 KİŞİYE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ

Kastamonu’da ayrıca 2 bin 267 kişiye 7 milyon 312 bin 135 lira bu süreçte işsizlik ödeneği olarak ödendiğini kaydeden Ünlü, esnaflara da vergi, SGK pirimi gibi ertelemeleri yanı sıra kamu bankaları aracılığıyla finansman desteği sağlandığını söyledi.

CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın açıklamalarının gerçek dışı olduğunu, AK Parti olarak hem vatandaşların hem de esnafların her zaman yanında olduklarını kaydeden AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü: “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ülkemiz genelinde ise rakam 29 milyar 774 milyon liradır. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.