Ünlü’den sağlıkta icraat dökümü

Sağlık-Sen yönetiminin ziyaretinde, üç yıllık görev dönemi boyunca sağlık alanındaki çalışmaları sıralayan AK Parti İl başkanı Doğan Ünlü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi proje ihalesinin yapıldığını, belirli bir süre geçtikten sonra yapım ihalesinin de gerçekleşeceğini belirtti.

Ünlü, Ballıdağ ile birlikte öncelikli hedefleri olduğunu söylediği Uğurlu Hastanesiyle ilgili olarak da , “Devletimizin ve siyasetin yapacağı bütün imkanları ortaya koyduk. Bir takım ilerlemeler var, önümüzdeki günlerde inşallah biraz daha iyi bir noktaya gelmiş olacağız” şeklinde konuştu.

 

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, kendisine kutlama ziyaretinde bulunan Sağlık-Sen başkan ve yöneticilerini kabulünde, sağlık alanında yaptıkları çalışmaları sıraladı.

Yeni görevlerine yeni heyecanla tekrar başladıklarını söyleyen Ünlü, “3 yıllık görev sürecinde özellikle sağlık alanında ilimiz için neler yapabiliriz, bu sıkıntıları nasıl giderebiliriz diye sürekli bakanlıklarımızla görüşmeler yaptık. Öncelikle Tıp Fakültesinin hayata geçirilmesiyle ilgili Eğitim ve Araştırma Hastanesi projemiz vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bulunduğu İl Başkanlığı toplantısında Kastamonu adına söz alarak Sayın Cumhurbaşkanımızdan Kastamonu’nun Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması nedeniyle talepte bulunmuştuk. Allah’a şükür geldiğimiz süreçte Eğitim ve Araştırma Hastanemiz hizmete girdi. İlimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Hacettepe Tıp Fakültesi olarak hayata geçirilmesi için uzun yıllar bekledikleri fakat hayata geçmeyince Kastamonu Tıp Fakültesi Hastanesi olarak değiştirilen binaların bakım ve onarım çalışmalarını hallettikten sonra ek hizmet binası olarak hizmet vereceğine işaret eden İl Başkanı Ünlü, şunları söyledi:

“Rehabilitasyonun proje ihalesi tamam”

“İnşallah bu sayede yeniden bir sağlık alanında yeni bir binaya kavuşmuş olacağız. Bununla da bitmiyor, yine bizim üniversitemize bağlı eğitim-öğretim görülecek binamız var. Burası da yaklaşık yüzde 85 seviyesinde. Geçtiğimiz günlerde yine ziyarette bulunduk, ödenek talebimiz oldu. Burasını da en yakın süreçte tamamlamayı hedefliyoruz. Tıp Fakültesinde okuyan öğrencilerimiz, bu dönemle birlikte Kastamonu’da eğitim öğretime başladılar. Bunun yanında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemiz bizlerin çok eski, ekonomik ömrünü tamamlamak üzere olan bir bina. Geçtiğimiz hafta itibariyle binamızın proje ihalesini gerçekleştirdik. Şu an hastanemizin yatak kapasitesi 150 ama biraz daha zorlamayla 200 gibi kullandığımız fakat yeni hastanemiz de 250 yatak kapasitesine sahip olacak.  Son derece modern, günümüz çağdaş yapısına uygun bir bina şeklinde inşallah yapılacak. Proje ihalesi yapıldı, belirli bir süre geçtikten sonra akabinde yapım ihalesi gerçekleşecek. İnşallah onu da bir an önce hayata geçirmek istiyoruz.

Bunun yanı sıra ilçe devlet hastanelerimizin yeni modern bir şekilde hayata geçirilmesi bizler için son derece önemliydi. Cide Devlet Hastanesinin şu an yapımı devam ediyor, Bozkurt Devlet Hastanesinin yapımı şu an devam ediyor, Küre Devlet Hastanemizin yapımı devam ediyor, onun dışında Ağlı ve Doğanyurt’ta Aile Sağlığı Merkezi binalarımız devam ediyor. Bitme aşamasına gelen çok sayıda binamız var, yakında bunların açılışını inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. 112 binamız yakında hizmete geçecek.

Özel Uğurlu ve Ballıdağ

Hedefimiz, özellikle Uğurlu ve Ballıdağ Hastaneleri… Zaman zaman gündeme geliyor. Uğurlu Hastanesi konusunda çalışmalarımız sürüyor, Uğurlu Hastanesiyle ilgili devletimizin ve siyasetin yapacağı bütün imkanları ortaya koyduk. Bir takım ilerlemeler var, önümüzdeki günlerde inşallah biraz daha iyi bir noktaya gelmiş olacağız. Ballıdağ Hastanesiyle ilgili özel bir yatırımcı talepte bulundu, onunla ilgili Bakanlığa başvuru yapıldı planlanmasıyla ilgili, inşallah yakın zamanda kira sözleşmesiyle ilgili ihaleye çıkılacak. İnşallah oraya da hayırlı bir yatırımcı gelir. Bu sayede ilimize güzel bir yatırım daha gelmiş olur” diye konuştu.

“Sağlık çalışanlarımızın fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmayacağız”

Bizler, özellikle pandemi döneminde personel konusunda zorlandık. Sağlık çalışanlarımız, gece gündüz demeden hizmet ediyorsunuz. Bir karşılık beklemeden gece gündüz mesai gözetmeksizin çalışan sağlık çalışanlarımızı yürekten kutluyorum. Önemli bir süreçteyiz, bizler evlerindeyken sizler canınızı ortaya koyuyorsunuz. Nöbetten çıkıp evinize değil, farklı yerlere gidip kalıyorsunuz. Büyük fedakarlıkta bulunuyorsunuz. Hatta bazılarınızın testi pozitif çıkmış durumda, hepsine acil şifalar diliyorum. Ülkemizde ve dünyada önemli bir süreç yaşanıyor, sizlerin göstermiş olduğu vazifeler son derece kıymetli ve değerli. Bunu ne insanlarımız unutur ne de ülkemiz unutur. Bizler hiçbir zaman bunları unutmayacağız. En yakınımızın bile yanında yer almadığımız bir zamanda sizler, onlar nefes alsın diye yanlarında bulundunuz. Sizler, o elbiselerin altında, maskelerin içinde nefes almakta zorlanırken bizlere nefes olmak için gece gündüz demeden koşturuyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun. Sizlerin gayret ve çabalarıyla Dünya’ya örnek olabilecek şekilde devletimizin sağlık alanında alt yapıya verdiği destekle birlikte bu sürece en iyi şekilde bugünlere kadar getirdik. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerine, Avrupa’ya baktığınızda sağlık alanında onların tel tel döküldüğünü gördük. Şükürler olsun sağlık ordumuzun güçlü ve fedakar çalışmaları hem de devletimizin bugüne kadar yapmış olduğu sağlık alanındaki alt yapı çalışmaları neticesinde bu süreci en az hasarla hep birlikte atlatıyoruz” şeklinde konuştu.

“Hem ilimizde, hem de ülkemizde, hem de dünyada vakalar artıyor”

 

“BUNUN DA ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Son dönemde ülkemizde ve dünyada koronavirüs vakalarında hızlı artış yaşandığını belirten Başkan Ünlü, “Şu anda vakalar pik yapmış durumda. Bununda üstesinden geleceğiz inşallah. Halkımızın, alınan tedbirlere riayet etmelerini bekliyoruz. Devletimiz elinden gelen her şeyi yapıyor. Siz sağlık çalışanlarımız zaten yapabilme kapasitenizin üzerinde her şeyi yapıyorsunuz, burada da halkımızın üzerine büyük görevler düşüyor. Bu tedbirlere riayet edelim, alınan tedbirlere uyalım. Bu süreci inşallah hep birlikte en az seviyede vakaları tutarak atlatmayı bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde birinci fazda aşı çalışmaları başlayacak. Bu aşı çalışmalarının faydalarını inşallah ilerleyen dönemlerde göreceğiz. Şu an bir imtihan dünyasındayız. Bir imtihandan geçiyoruz, bizleri de imtihandan geçenlerden nasip eylesin. Bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarımızın her zaman yanındayız. Sağlık Sen Başkanımız, zaman zaman istek ve taleplerini bizlere iletiyor. Bizlerde çözümü noktasında çaba sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sağlık çalışanlarımıza kreş konusunda çalışmalarımız sürüyor”

Koronavirüse yakalanın sağlık çalışanlarına acil şifalar dileyen Başkan Ünlü, şöyle konuştu: “Kreş konusunda çalışmalarımız sürüyor. Valiliğimizle yakın bir zamanda görüşeceğiz. Eşi ile birlikte çalışanlar var, bu çalışanlarımızın evlatları da bulunuyor. Bu yavrucakları da tabiİ ki sizlerin emanet edebilecekleri güvenli bir yer olması gerekiyor. Bu konuyla ilgili elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Özellikle Kovid’e yakalanan veya Kovid ile temaslı olan ve çalışamayan sağlık çalışanlarımızın da yerine sizler, kat ve kat çalışarak onların eksikliğini gidermeye çalışıyorsunuz. Bu konuyla ilgili daha önceden girişimde bulunduğumuz Milli Eğitim Müdürlüklerinde TYP’li olarak çalışanların hastanemizde işe başlamaları konusunda görevlendirme oldu. Bu kolay bir süreç değil. Hem sağlığımızı tehdit ediyor hem de ekonomik olarak bizleri dar boğaza sürüklüyor. Şükürler olsun üçüncü çeyrekteki büyümemiz 6,7 oldu. Bu ülkemizin ne derecede dayanıklı ve büyük olduğunu göstermiş oluyor. Belki hasta oluyoruz, belki zor dönemden geçiyoruz, belki uykusuz kalıyoruz ama bu günleri elbette atlatacağız. Sizlerin dertleri bizlerinde dertleri oluyor. Tekrar İl Başkanı seçilmemden ötürü bizleri ziyaret etmenizden ötürü sizlere tekrar teşekkür ediyoruz. Her zaman sizlere nasıl destek olabiliriz diye mücadelemiz sürecek. Sizlerin yaşadığı her sıkıntı bizleri üzer, bu yüzden sizlerin yaşadığı her sıkıntıyı çözmez bizlere mükelleftir”