Üretici de tüketici de memnun değil

SARIMSAK ÜRETİCİLERİ UYARDI: "YILBAŞINA DOĞRU FİYATLAR 70-80 LİRAYA ÇIKACAK"

Taşköprü sarımsağının fiyatı hem üreticiyi hem de tüketiciyi memnun etmiyor. Geçtiğimiz yıl kilosu 100 liraya kadar çıkan Taşköprü sarımsağının fiyatı şu anda 30-50 lira arasında değişiyor.

Taşköprü’de yol kenarında ürettikleri sarımsakları satmaya çalışan çiftçi Mehmet Erdem, “Fiyatlar geçtiğimiz yıldan düşük. Geçtiğimiz yıl fiyatlar çok güzeldi. Bu yıl biraz düşük. Bu yıl Taşköprü’ye herhalde Çin sarımsağı giriş yapmış diyorlar. Ondan dolayı fiyatların düştüğünü söylüyorlar. Bu yıl sarımsak da verim güzel. Geçtiğimiz yıla bakaraktan verimimiz güzel. Fakat bu yıl 30 ila 35 lira arasında satıyoruz” dedi.

Taşköprü’de sarımsak üretimiyle uğraştığını belirten Hacı Muharrem Arslan ise bu yıl sarımsak verimin çok güzel olduğunu ifade ederek, “Bu yıl sarımsakta verim çok güzel. Ama verdiğimiz emekle kafa kafaya denk geliyor. Sarımsağın fiyatı 30 liradan başlıyor, 50 liraya kadar satıyoruz. Sarımsağına göre, iriliğine göre değişiyor” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıla göre fiyatları pahalı bulduklarını anlatan Hatice Sarıgöz ise “Geçtiğimiz yıl sel ve dolu yağışlarından dolayı verim az oldu denildi pahalı satıldı. Bu yıl da gazetelerden verimin fazla olduğunu okuduk ama yine pahalı. Bunun da pandemiden dolayı olduğunu düşünüyoruz. Fiyatlar biraz daha makul olabilir. Alım gücümüz kalmadı. Normal bir sarımsağı 30 ila 40 lira arasında alıyoruz” dedi.

Vatandaşın sarımsak fiyatlarından sürekli şikayette bulunduğunu söyleyen Mustafa Özdemir ise “Sarımsak kendi mahsulümüz bizim. Fiyatlar bayramdan önce biraz iyiydi ama şu anda düşüşte. Dışarıdan ilçemize sarımsak girdiği için fiyatlar düşüyor. Sarımsağın işçiliği çok pahalı. Çok emek veriyoruz. Vatandaş İstanbul’da 15 ila 25 lira arasında diyor. Burada siz pahalı satıyorsunuz diyorlar. Dışarıdan sarımsak geliyor, fiyatlar o yüzden pahalı. Vatandaş, bu yüzden bizim fiyatlarımızı biraz pahalı buluyor. Bunda bizimde yapabileceğimiz bir şey yok. Üretici olduğumuz için kendi mahsulümüzü değerlendirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. (İHA)