ÜRETİCİ KAYGILI

  • Devrekani’”de yapılan Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, gündemdeki Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi konusu tartışıldı.
  • Oda başkanlarınca Şeker Fabrikası’nın, çiftçiler için geçim kapısı olmanın yanı sıra Kastamonu ekonomisine büyük katkı sağlamakta olduğuna dikkat çekildi, Kastamonu’nun şeker pancarı üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda olduğu hatırlatıldı ve üreticilerin kaygısının, fabrikanın özelleştikten 3-5 yıl sonra kapanması olduğu belirtilip, bu durumun Kastamonu için çok büyük bir kayıp olacağı vurgulandı.

 

 

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Devrekani’de toplandı.

Toplantıya ilgili oda başkanlarının yanı sıra Kastamonu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman ile Devrekani İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü V. Engin Altıkulaçda katıldı.

Açılış konuşmasını İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şükrü Özsoy’un yaptığı toplantıda, Kastamonu Şeker Fabrikası’nın gündemdeki özelleştirme konusu tartışıldı.

Şeker Fabrikası’nın, çiftçiler için geçim kapısı olmanın yanı sıra Kastamonu ekonomisine büyük katkı sağlamakta olduğuna dikkat çekildi, Kastamonu’nun şeker pancarı üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda olduğu hatırlatıldı ve üreticilerin kaygısının, fabrikanın  özelleştikten 3-5 yıl sonra kapanması olduğu belirtilip, bu durumun Kastamonu için çok büyük bir kayıp olacağı vurgulandı.

Toplantıda ayrıca,  çiftçilerimizin siyez bulguru üretimlerine destek alabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırıldı, hayvan kayıt ve küpeleme işlemlerinde çiftçilerin yaşadığı sorunlar tartışıldı ve çözüm yolları arandı. Kastamonu Hayvan pazarının, biraz daha iyileştirilmesi ve denetimlerin artması gerektiği belirtildi.

Genç çiftçi projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan, çiftçinin memnun kaldığı belirtilerek, projenin bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da devam etmesi gerektiği de kaydedildi.

İl Müdürü Osman Yaman, Siyez bulguru ve hayvan kayıtları vediğer konular hakkında oda başkalarına bilgi verdi.

Cengiz MUHZİROĞLU