URH için “satışa devam” kararı

İcra Hukuk Mahkemesi, İflas Masası tarafından aldırılan Uğurlu Royal Hospital’ın (URH) icra yoluyla satış kararına Selni İnşaat tarafından yapılan itirazı reddetti ve icra yoluyla satış işleminin sürdürülmesine hükmetti.

Mahkemenin bu kararı, Uğurlu Royal Hospital binasının 2 Şubat’ta icra yoluyla yapılacak satış işlemi önündeki engeli kaldırdı.

Özel Uğurlu Royal Hospital’ın hizmete açılması konusu Kastamonu gündemindeki sıcak yerini korurken, dün bununla ilgili bir hukuki gelişme yaşandı.
İflası istenen Uğurlu Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti’nin varlıklarının satışı ve bu yolla alacaklılarına ödeme yapılması için oluşturulan İflas Masası’nın, hastane binasının icra yoluyla satışı için yaptığı başvuru ve buna bağlı satış kararının iptali için Selni İnşaat darafından açılan davanın karar duruşmasından red kararı çıktı.
İcra Hukuk Mahkemesi, İflas Masası tarafından aldırılan Uğurlu Royal Hospital’ın (URH) icra yoluyla satış kararına Selni İnşaat tarafından yapılan itirazı, “muvazalı satış” gerekçesiyle reddetti ve icra yoluyla satış işleminin sürdürülmesine hükmetti.
Mahkemenin bu kararı, Uğurlu Royal Hospital binasının 2 Şubat’ta icra yoluyla yapılacak satış işlemi önündeki engeli kaldırdı. Yine de Selni İnşaat’ın kararı temyiz etme hakkı bulunuyor.
Daha önceki satışta talipli bulamayan hastane binası için 2 Şubat’ta da aynı durum yaşanırsa satış işlemi 2 Mart’a ertelenecek.
78 milyon 600 bin lira değer konulan hastane binasının açık artırma yoluyla yapılacak satışı bu bedelin yüzde ellisi olan 39 milyon 300 bin liradan başlayacak.
Kastamonu Belediyesi, Özel Uğurlu Royal Hospital binasını satın alarak buranın hizmete girmesini sağlama çalışması içinde olduğunu kamuoyuna açıklamıştı.
AL-BARAKA TÜRK’ÜN SATIŞ TALEBİ
Bu arada, İflas Masası’nın yanı sıra Al Baraka Türk’ün Selni İnşaat’tan alacağına karşılık hastane binasıyla ilgili İstanbul’dan başlattığı icra yoluyla satış takibi bulunuyor. Bu satış için belirlenen tarih ise 6 Şubat. Ancak, İflas Masası’nın, Al Baraka tarafından başlatılan bu işleme, muvazalı satış kararını gerekçe göstererek müdahil olduğu da biliniyor.