“Uyarıda bulunmuştum”

  1. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir yerel seçimler ve KSK 1966 ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
  • Demir, yerel seçim öncesi partilerine mensup belediye başkanlarıyla ilgili yaptığı uyarıların dikkate alınmadığını belirtti ve “Ben kendi belediyelerimizin olduğu yerde belediye başkanlarımızı takip ettirdim. Hepsinin raporu var bende. Çok ciddi bir rehavet gördüm. Belediye başkanlarımızın çalıştığını hiç görmedim” dedi.
  • Kendi adının il başkanlığı için geçtiğini duyduğunu, ancak böyle bir tasarrufum ya da düşüncesi bulunmadığını söyleyen Demir, “Her şey tamamen partimizin kontrolünde. ‘Murat Demir, il başkanı sensin’ derlerse, biz geliriz. Hayır deme şansımız yok. Şu an İl Başkanı görevinde duruyor. Tercih Sayın Cumhurbaşkanımızın” diye konuştu.

 

  1. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, düzenlediği basın toplantısında yerel seçimleri değerlendirdi, Kastamonuspor 1966’yla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Demir şunları söyledi:

“24 Haziran seçimlerinden sonra bir değerlendirme yapmıştım. Özellikle belediye başkanları konusunda uyarıda bulunmuştum. Bu açıklamayı yaptıktan sonra bazı arkadaşlarımız kızdılar. Ben bildiğim doğruları söyleyen birisiyim. 24 Haziran seçimleri sonrasında Kastamonu’da 31 Mart seçimlerinde bir tehlike olacağını hissettim. O günden sonra birçok kesimde istişarelerde herkese bunu söyledim. Kastamonu’da radikal kararlar alınarak seçimlere gidilmesi gerektiğini söyledim. Yerel seçimle genel seçim arasında büyük bir fark var. Biz bunu ayırt edemedik. Yerelde konjonktür değişmeye başladı. Sahada istediğiniz kadar çalışın ama vatandaş sahada hoşgörü bekliyor. Geçtiğimiz dönemde Kastamonu genelinin önemli bir kısmında ben bunu görmedim. Eğer projeye oy verilseydi, AK Parti iktidarından daha güçlü çalışan bir parti yok. Ben o günden bunu görmüştüm. Uyarımı yapmıştım. Öngörülerimin yüzde 95’i oldu. Genel merkezimizin tercihidir ama il bazında da değerlendirilmesi gerekir.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI TAKİP ETTİRDİM”

“Makam ve mevkiye gelmek için kendime yol çizmedim. Ben kendi belediyelerimizin olduğu yerde belediye başkanlarımızı takip ettirdim. Hepsinin raporu var bende. Çok ciddi bir rehavet gördüm. Belediye başkanlarımızın çalıştığını hiç görmedim. Rehavet vardı. Cide’ye geldiğimiz zaman, Cide’yi bilen benim. Nejdet Demir’i iki dönem maddi ve manevi biz destekledik. Yaptığı tüm projelerde bizim imzamız vardır. ‘Bu dönem olmaz’ dedim. Benim söylediklerim dikkate alınmalıydı. ‘Genel merkez aday gösterdi’ diyorlar. Ben ona inanmıyorum. İlçe belediyeleri konusunda il teşkilatımız çıkıp anlatacak. Hepsini söyledim. Hatta ‘beni aday olarak gösterin’ dedim. AK Parti bana ne görev verirse yaparım. Biz emir eriyiz. Cide’de bu seçimi alamayacağımızı biliyorduk. Aleyhine çalıştığımı bir kişi göstersin, ben siyaseti bugün noktalarım. ‘Bu adamın arkasında durmam’ dedim. AK Parti’ye ağıza alınmayacak hakaretler, küfürler eden bir insan benim gözümde aday yapılmamalı. Bu genel merkeze anlatıldı mı bilemiyorum. Biz burada herkese anlattık, dikkate alınmadı. Şimdi seçim kaybedildi. Eğer bir günah keçisi arıyorlarsa ve bizi yapmak istiyorlarsa, buyursunlar yapsınlar. Bizim ne yaptığımızı Allah biliyor. Benim vicdanım çok rahat. O şahsa aday göstermek için genel merkezimizi ikna edenlerin bunun hesabını vermesi lazım. Yerelde baktığınızda bir başarısızlık var. Kabul edeceksin, etmek zorundasın. Yerel seçimle ilgili herkes şapkasını önünü koyup, düşünsün. Cumhur İttifakı olarak bir başarı var, İGM’de neden o kadar çok oy alırken, diğer bölümde niye böyle? Bunun hesabını il teşkilatımız yapsın. Ben olsam açık açık söylerim. Başarılı isek, ‘başarılıyız’ derim, değilsek, ‘başarısız’ derim. Murat Demir doğruyu söyleyince günah keçisi oluyor. İl başkanlığımız şapkasını önüne koyup, düşünsün. ‘Ben başarılıyım’ kesinlikle demesin. Yapılan hatalarından bir ders çıkarmak erdemdir. Merkezde 11 bin gibi fark olmuş. Bunun nedenleri araştırılsın.

“ÜNLÜ‘NÜN İL BAŞKANI OLMASINI BİZ İSTEDİK”

“Doğan Ünlü’nün il başkanı olmasını bizler istedik. Büyük destek verdim. Doğan Bey sevdiğim bir insan. Benim dediklerim doğru çıktığı için galiba biraz mesafe koydu. Doğan Bey içinde,genel merkeze 2014 seçimlerinde Tahsin Babaş’ın aleyhine çalıştığı söylenmiş. Biz bunun öyle olmadığını anlattık. Doğan Bey öylelikle il başkanı oldu. Özellikle Cide’de partiye hakaret eden bir insanın arkasında asla durmayacağımı söyledim. Genel Merkez’e de söyledim. Cide Belediye Başkanı’nın partimize yakışmadığını ve asla olmaması gerektiğini söyledim. Cide’yi bilen benim. 6 aileyi küstürmüş bir adaydan söz ediyoruz. Vicdanen de çok rahatım.

Vekil olduğum dönemlerde Cide Belediye Başkanı’na çok imkanlar sundum. Belediye meydanını altına küçük bir AVM ve otopark yapalım dedim. Adamını da buldum. Bize yer göster, güzel bir yer yapalım dedik. Hiç dinlemedi. Son 1,5-2 yıl içinde beni vekil olarak hiç dikkate almadı. Cide’nin benim gözümde çok farklı olması lazımdı. Belediye başkanlarımızın tamamında gördüm. Her şeyi biz biliyoruz yaptılar. İki tane kurumun ilçeye gelmesini engelledi. Ben uğraştım gelmesi için, o gelmemesi için uğraştı. Genel Merkez’e gitmiş,‘ben seçimi kendim solcuların oyu ile alıyorum’ demiş.

“İL BAŞKANI SENSİN DERLERSE GELİRİZ”

“Adımın AK Parti İl Başkanlığı için geçtiğini duyuyorum. Benim ne böyle bir tasarrufum, ne böyle bir düşüncem var. Her şey tamamen partimizin kontrolünde. ‘Murat Demir, il başkanı sensin’ derlerse, biz geliriz. Hayır deme şansımız yok. Şu an İlBaşkanı görevinde duruyor. Tercih Sayın Cumhurbaşkanımızın. Bu parti bana ne görev verirse, ben yaparım. Cumhurbaşkanımız dünyada benim gözümde siyaseti en iyi bilen insan. Mutlaka tablo olarak bir şey görüyordu. Burası genel merkezde masaya yatırılmıştır. Seçim sürecinde ilçeler bazında Cumhur İttifakı sağlanmalıydı. Uzlaşmaktan ne çıkar ki? Yerelde uzlaşabilecek çok iyi argüman vardı. Bu,İlBaşkanımızın, teşkilatın hatasıdır. Her ne şartta olursa olsun, MHP İl Başkanı ile ilçeler bazında ittifak yapmak mecburiyetindesin. Bundan sonra yapacağımız şey 2023 seçimlerine hazırlanmak. Seçim bitikten sonra tek bir amaç,  bu da Kastamonu. Cumhur İttifakı içerisinde olan belediye başkanlarımızın da biraz daha temkinli davranmalarını tavsiye ediyorum. Belediye çalışanlarına fazla dokunmamak lazım.

“CUMHUR İTTİFAKIZ GÜÇLÜ BİÇİMDE DEVAM EDECEK”

“Türkiye gerek yurt dışından ve gerekse de yurt içinden baskı altında bulunuyor. Artık  mesele Türkiye’nin 2023’e güçlü bir şekilde gitmesi. Bu doğrultuda Sayın Cumhurbaşkanımızın mutlaka bir strateji vardır. Bekleyelim görelim. Cumhur İttifakı’nın güçlü bir şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Keşke bunu 24 Haziran seçimlerinde uygulasaydık. Burada tek liste seçimlere gidebilirdik ve Cumhur İttifakı 3-0 yapardı. MHP ve AK Parti olarak ayrı ayrı gittik ve Hasan Baltacı rüyasında bile göremeyeceği milletvekilliğini aldı. Umarım 2023’e kadar Cumhur İttifakı güçlü bir şekilde gider ve tek liste seçimlere girilir. Cumhur İttifakı da burada 3-0 çıkar” dedi.

KASTAMONUSPOR1966

Kastamonuspor 1966’a hakkında da görüşlerini dile getiren Murat  Demir, şunları söyledi:

“Ben elimden geldikçe destek oldum. Tavsiyelerim doğrultusunda bir şey yapılmadı. Sakaryaspor maçında galip gelseydik, kesin şampiyon olurduk. Bence kulüp başkanının bu kadar açıklama yapmaması lazım. Ben bunları doğru bulmuyorum. Bu laflar şehri rencide ediyor. Kulüp alınırken, geniş istişare edilmeliydi. Kalkınma Vakfı’nın İstanbul’da toplantısı vardı. Cengiz Aygün son günlerde ciddi katkılar sunmaya başladı. Kalkınma Vakfı toplantısında Sayın Valimiz konuyu açtı. Ciddi bir şekilde masaya yatırıldı. Geçmiş yıllarda İstanbul’daki işadamları küstürüldü. Orada ciddi bir meblağ oluştu. Valimizde bir kampanya başlatılacağını söyledi. Sonra ortak bir hesap açıldı ve 320 bin TL’ye yakın bir para yatırıldı. Bu kampanyayı yaydık. Herkes kendi bütçesi kadar ne kadar verebiliyorsa, versin. Önemli olan Kastamonuspor’uplay-off’tan şampiyon çıkarmak. Toplanan paralarda oyunculara play-off maçları için prim olarak dağıtılacak. Sayın Valimizin koordinesinde oluyor, bizde katkı sunuyoruz. Kastamonuspor’unplay-off’tan çıkacağını umuyorum. Kastamonuspor’a birçok desteğimiz oldu. Bir üst lige çıkarsa, gelirleri çok artıyor. İyi bir yönetim gerekiyor, önümüzdeki süreçte daha farklı bir yönetim sistemi gerekiyor. Bu ligde kalırsa da sahip çıkılması lazım. Kastamonu Belediyesinin de sözüyle, kolu kanadıyla sahip çıkması lazım. Altyapının güçlendirmek lazım. Zamanında Tahsin Bey’e, milletvekili iken ‘bu takımı bana ver’ dedim, fakat dinlenilmedik. Bugün nasıl alayım bu takımı? Fikirlere biraz kulak vermek lazım.”