Uzman geldi, çalışma hızlandı

KEAH Nükleer Tıp Ünitesi’ne kavuşmak üzere

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin büyük eksikliklerinden Nükleer Tıp Ünitesi’nin de devreye alınması yolundaki çalışmalar, Uzman Hekim Ahmet Eren Şen’in göreve başlamasıyla birlikte hız kazandı.

Mart ayında göreve başlayan Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Şen, sürdürülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Daha önceleri ek binada kurulan Nükleer Tıp Merkezi, uzman hekim olmadığından maalesef açılıp hayata geçmemiş. Göreve başlamamla beraber ünitenin kurulma çalışmalarını hızlandırdık. Başhekimimiz Prof. Dr. Zafer Ergül ve İl Sağlık Müdürlüğümüzün verdikleri desteklerle şu an zemin katta inşaat halinde olan ünitemizde kurşun kaplama çalışmalarını sürdürüyoruz. Tamamlanıp hizmete girdiğinde sadece Kastamonu’ya değil komşu kentlere de hizmet veren bir ünite olacak.”

Nükler Tıp’ın pek çok hastalığın tanı ve tedavisi için radyoaktif izotopların kullanıldığı, organ fonksiyonlarının değerlendirilmesi için radyoaktif maddelerin kullanıldığı hastalıkların erken tanısının koyulması ve uygun tedavinin düzenlenmesinde önemli yere sahip bilim dalı olduğunu, belirten Uzman Hekim Dr. Şen, “Bu ünitede radyoaktif madde kullanarak gama kamera cihazımızda tiroit ve paratiroit bezinin görüntülenmesi, kalp kasının kanlanmasının görüntülenmesi, böbrek, akciğer ve tüm vücut kemik görüntülenmesi gibi çeşitli organ ve sistemlerin görüntülemelerini yapmayı planlamaktayız. Ayrıca bazı tiroit hastalıklarında atom tedavisi için lisans alacağız. Civar bölgeye de hizmet edecek olan nükleer tıp ünitemizin Kastamonu’ya hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi. (Haber Servisi)