Uzunyazı’ya yeni şehir

Budamış, Yolkonak, Keremli, Bulacık ve Örencik köylerini içine alan
bin hektarlık bölge, mücavir alana dahil edildi.
Belediye Meclisi’nin aldığı kararla ilgili konuşan ve kentin güneyine TOKİ’nin de desteğiyle yeni bir şehir kurulacağını söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Şehrimize yarısı kadar bir alan daha ilave ediyoruz. Bu projenin müteahitlerimize, esnaflarımıza ve Kastamonululara çok büyük getirisi olacak. Şahıs mülkiyetlerinin de olduğu bu alan üzerinde kentsel planlama TOKİ tarafından yapılacak. Mimari yetki belediyemizde olacak. Güneykent’te yapılacak yeni konutların altı katı geçmesine müsaade etmeyeceğiz. Tarihi bir karar alıyoruz” dedi.
ERHAN VEREN
Belediye Meclisi, önceki akşam yaptığı toplantıda, mücavir alanın genişletilmesini görüştü ve şehrin güneyindeki Budamış, Yolkonak, Keremli, Bulacık ve Örencik köylerini içine alan bin hektarlık bölgenin mücavir alana dahil edilmesini kararlaştırdı. Öneri, MHP grubundan 3 üyenin ret etmesine karşın oy çokluğu ile kabul edildi.
Havaalanı bölgesinde yeni bir şehir planladıklarını kaydeden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu için tarihi bir karar aldıklarını belirtti.
Belediye sınırları içine dahil edilen bu alandaki kentsel planlamanın TOKİ tarafından yapılacağını ve inşa edilecek konutlara 6 kattan fazla olmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Başkan Babaş, şöyle konuştu:
“Son dönemde 7 bine yakın emeklimiz ev sahibi olabilmek için müracaatta bulundu. 10 bine yakın da asgari ücretle çalışan vatandaşımızın konut edinme talebi var. Kastamonu’da ihtiyaç sahiplerinin ciddi manada konut açığı var. Bu talepleri değerlendirdik ve TOKİ’ye ilettik. TOKİ geçtiğimiz haftalarda Kastamonu’da bir inceleme yaptı. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, şehrin güneyinde yeni bir şehir kurabileceklerini söyledi. Biz de havaalanı bölgesinde yaklaşık bin hektarlık bir alanı mücavir sınırlar içine dahil etmek için harekete geçtik. Bu bin hektarlık alan tamamen tarım dışı alandır. Kastamonu’nun genişletilmesine yönelik önemli bir alandır. Buraya yeni bir şehir kurmayı planlıyoruz. Kastamonu’nun tamamı şu anda 2 bin 400 hektardır. Şehrimize yarısı kadar bir alan daha ilave ediyoruz. Bu çalışma Budamış, Bulacık, Keremli, Yolkonak ve Örencik köylerini de kapsayan yeni bir mücavir alan çalışması olacak. Bu projenin müteahitlerimize, esnaflarımıza ve Kastamonululara çok büyük getirisi olacak. Şahıs mülkiyetlerinin de olduğu bu alan üzerinde kentsel planlama TOKİ tarafından yapılacak. Mimari yetki belediyemizde olacak. Güneykent’te yapılacak yeni konutların altı katı geçmesine müsaade etmeyeceğiz. Tarihi bir karar alıyoruz. Bunun ilk adımını da bugün bu meclis toplantısında atıyoruz. Memleketimiz adına vereceğimiz kararın hayırlı olacağı kanaatindeyim.”
••••
“TOKİ MART’TA
KAZMAYI
VURMAK İSTİYOR”
TOKİ’nin Kastamonu’da emeklilere yönelik yapacağı konutlar için de Doğu Çevre Yolu’nda önerdikleri 260 bin metrekare arsanın evraklarını Ankara’ya gönderdiklerini söyleyen Başkan Babaş, “Doğu Çevre Yolu üzerinde evi olmayan emeklilere toplu konut yapılması için belediye olarak 260 bin metrekare alan belirledik. Belediye olarak bu alana ait evrakları hazırladık ve TOKİ’ye gönderdik. TOKİ Mart ayında kazmayı vurmak istiyor” dedi.