Vaka alarmı!

  • İllere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayıları açıklandı. 28 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında 208,83 olan vaka sayısı daha da artarak 289,34’e yükseldi. Bu oranla Kastamonu “çok yüksek risk”e sahip illerin olduğu kırmızı kategoride kalmayı sürdürdü.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kastamonu’nun bir önceki haftaya göre en çok artış gösteren 10 il arasında olduğunu söyledi. Bakan Koca, “Kilis, Erzincan, Malatya, Karabük, Kastamonu, Erzurum, Adıyaman, Kayseri, Tokat, Sinop en yüksek artışı gösterdi. Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4-10 Eylül tarihleri arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. İlimizde 28 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında 208,83 olan 100 bindeki vaka sayımız büyük bir sıçrayışla 289,34’e yükseldi. Bu oranla Kastamonu “çok yüksek risk”e sahip illerin olduğu kırmızı kategoride kalmayı sürdürdü.

Sağlık Bakanı Koca, 4-10 Eylül arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il içerisinde ilimizin de bulunduğunu belirterek, 10 ili şöyle sıraladı; Kilis, Erzincan, Malatya, Karabük, Kastamonu, Erzurum, Adıyaman, Kayseri, Tokat, Sinop. Bakan Koca, “Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız” dedi.

Açıklamasında 1. Doz aşılamada yüksek bir oranda gelişme kaydettiklerini söyleyen Bakan Koca “Sıra, ikinci doz aşı oranını yükseltmeye geldi. Her gün paylaştığımız 1. doz aşılanma oranı haritasını düzenleyerek, haritayı Pazartesinden itibaren iki doz aşılanma oranları bilgisiyle yine her gün sunacağız” dedi.

Öğrencilerden tarama amaçlı alınan testler hakkında ise Bakan Koca, “Testler tümüyle velilerin iznine bağlıdır. Test için örnek alma işlemi, velilerimizin, kendilerine sunulan onay formunda izin vermeleri halinde, sadece boğazdan örnek alınarak yapılacaktır. Aksi tıp etiği bakımından da söz konusu değildir” diye konuştu.