“Vaka sayısı arttı, geçen yılla aynıyız”

Başhekim Ergül,Koronavirüs Kovid-19 pandemisinde vaka sayısının arttığını, yoğun bakımdaki hasta sayısı açısından geçen yılın nisan ayıyla aynı duruma geldiklerini, şu anda yedi olan yoğun bakım servis sayısını sekize çıkarabileceklerini söyledi.

Aşının önemine işaret eden Ergül, “Aşılandık, gerçekten de iyi oldu. O dönemki hastalığın seyri ile şu anki hastalığın seyri çok farklı. Bu hastalar yatıyor ancak biz bunları tedavi edebiliyoruz, daha rahat atlatabiliyoruz” diye konuştu.

 

Başhekim Prof. Dr. Zafer Ergül, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki gelişmeleri paylaşırkenKoronavirüs Kovid-19 pandemisindeki son durumu da değerlendirdi.

Vaka sayısında artış olduğunu ve yeniden geçen yılın nisan ayındaki düzeye geldiklerini belirten Ergül ve şunları söyledi:

“Hastanemizin yoğun bakım yatak sayısı 54… Bu normal şartlarda bize yeter… Fakat işin içine Kovid-19 girdiği zaman işin şekli değişti. 54 yataklı yoğun bakım ünitemiz bize yetmedi. Bütün Türkiye’nin yaptığı gibi normal servislerden de yoğun bakım yaptık. Bakanlığımız bu konuda büyük destek verdi, tıbbi cihazlar ve ihtiyaç olan herşey geldi. Bulduğumuz her yeri Kovid-19 nedeniyle yoğun bakıma çevirdik. Normal hasta tedavileri yapabildik mi? Yapamadık. Biz şu anda geçen yıl nisan ile bu yıl Kovid-19 sayıları açısından aynıyız. Fark eden fazla birşey yok. Kovid-19 servisimiz o zaman 10 idi, bugün 7 servisimiz var. Belki yakın sürede 8’i açacağız. 7 servisimiz de şu anda Kovid-19 hastası ile dolu durumda. Sayılarımız arttı.”

“HERKES AŞISINI OLSUN”

Ergül, pandemiye karşı aşının önemine vurgu yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“‘Aşılandık ne oldu?’ diyeceksiniz. Aşılandık, gerçekten de iyi oldu. O dönemki hastalığın seyri ile şu anki hastalığın seyri çok farklı. Bu hastalar yatıyor ancak biz bunları tedavi edebiliyoruz, daha rahat atlatabiliyoruz. Sadece mekanda sıkıntımız oluyor, normal hastaların yatışında sıkıntımız oluyor. Aşı olmayan insanlarımıza seslenmek istiyorum: Aşı çok önemli, lütfen herkes aşısını olsun. Ben belki de dördüncü aşımı olacağım. Ben Başhekim olarak oluyorsam insanlarımız neyi düşünüyor anlamış değilim. Şu anda Kastamonu’da yaptığımız aşı zaman zaman günlük bin adedi geçiyor. Yaptığımız PCR testi de günlük zaman zaman bin adedi geçiyor.”

ÇALIŞANLARA TEŞEKKÜR

Sağlık çalışanlarının pandemi sürecindeki çalışmalarına ayrıca işaret eden Ergül, “İnanın o kadar çok çalışıyorlar ki, hakları kesinlikle ödenmez. Onlara buradan teşekkür etmek istiyorum” dedi.