Vali Çakır’a İKK brifingi

  • 45 gün önce Kastamonu Valiliği görevine başlayan Vali Avni Çakır, ilk kez başkanlık ettiği İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kurum müdürlerinden ildeki çalışmalar hakkında detaylı bir brifing aldı.
  • Tarihi, kültürü, doğası gibi güzellikleri bünyesinde bulunduran Allah vergisi bir ilde görev yaptıklarını söyleyen Vali Çakır, “Aksaklıklarımıza ve yarım kalmış yatırımlarımıza süratli müdahalelerde bulunarak yıl içerisinde öngörülen hedefler doğrultusunda bu çalışmalar gerçekleşecek” dedi.

Vali Avni Çakır, göreve başladıktan sonra ilk kez İl Koordinasyon Kurulu’na başkanlık etti. İldeki kurum amirlerinin hepsiyle ilk kez böyle kapsamlı bir toplantıda bir araya gelen Vali Avni Çakır, kurumların sunumlarıyla birlikte il genelindeki devam eden ve planlanan çalışmalar hakkında da detaylı bir brifing almış oldu.

Önceki toplantılardan farklı olarak KUZKA salonunda gerçekleşen İl Koordinasyon Kurulu toplantısının açılış konuşmasında Vali Avni Çakır, “Göreve başlayalı 45 gün oldu. Bu süre içerisinde ziyaretlerde bulunduk, görüşmeler yaptık ve bir kısım bilgi sahibi olduk. Şu an Temmuz ayı sonu itibariyle yatırımlarımızın en hızlı yürüdüğü bir aşamadayız. Zaman zaman bende fırsat buldukça ilgili arkadaşlarla birlikte ilçeleri geziyorum. En azından yapılan çalışmaların bir kısmını şuana kadar incelemelerde gördüm. İlave tedbirler aldığımız yerler oldu. Bitirdiğimiz yerler oldu. İnşallah aksaklıklarımıza da, yarım kalmış yatırımlarımıza da süratli müdahalelerle yıl içerisinde öngörülen hedefler doğrultusunda gerçekleşecek” dedi.

Kastamonu’nun hizmet anlamında bir okul olduğunu da söyleyen Vali Çakır, “1054 köy ve 2653 bağlısı ile yaklaşık 3700’e yakın yerleşim yeriyle gerçekten burası tam bir okul. Ziyaret ettiğimiz arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde burada stajını yapan arkadaşlarımızda buradan sonra gittiği sahalarda çok zorlanmadan görevlerini yaptıklarını görüyoruz. Neticede Allah vergisi, tarihi, kültürü, doğası gibi güzellikleri de bünyesinde bulunduran bir il. Daha göremediğimiz ilçelerimiz var. Ama gördüğümüz manzarada bize bunları söylüyor. Birini diğerinden kesinlikle ayırt edemiyorsunuz. Memleketimizin her beldesi, özellikle Kastamonu’nun her beldesi bizler için güzel” diye konuştu.

Yarım kalan yatırımlarla birlikte Kastamonu’yu daha üst seviyelere taşıyacaklarına inandıklarını  da ifade eden Vali Çakır, “Yatırımlar anlamında da bölge müdürlüklerimizin buralarda konuşlanmış olması, yıllardan beri süre gelen hizmet anlayışıyla ilimizi ciddi bir seviyeye getirmiş. Ben, bunları söylerken bazı Kastamonulu hemşehrilerimiz bunu yanlış anlayabilir. Sanki burada her şey olmuş gibi ama inanın buranın konumu, alt yapısı, üst yapısı, memleketimizin diğer illerimizden sanki bir tık daha üzerinde gibi geliyor bana. Elbette istenilen seviye bu değil ama hizmet anlamında da çok iyi bir noktadayız. İnşallah devam eden çalışmalarımız, yatırımlarımız tamamlandığında bulunduğumuz seviyenin daha da üzerine çıkmış olacağız. Bunun sayesinde ilimizi daha üst seviyelere getirmiş olacağız. Bugüne kadar yapılan tüm hizmetlerden dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

2020 yılı itibariyle ilimizdeki 343 adet projenin dağılımını da açıklayan Vali Çakır, “Hali hazır 343 projeden biten proje sayımız 39’dur. Devam eden proje sayımız 203’tür. İhale aşamasında olan proje sayımız 29’dur ve başlanmayan proje sayımız da 72’dir. Bu projelerin parasal tutarı 11 milyar 494 milyon 879 bin TL’dir. Yıl ödeneği 423 milyon 761 bin TL’dir. Şuna kadar harcaması olan tutar ise 1 milyar 311 milyon 191 bin TL’dir” dedi.

Rahmi Galip Vidinlioğlu

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu da toplantıdaki konuşmasında, “Bizim 2 tane önem arz eden projemiz var. Bunlardan bir tanesi Kreş ve Oyuncak Kütüphanesi’nin beton atma işlemini gerçekleştirdik. İnşallah eğitim-öğretim dönemine yetiştireceğiz. İkincisi ise, KUZKA ile ortaklaşa yaptığımız Acem Hanı projemiz. Bunda da belli bir aşamaya geldik. Orada da epeyi bir yol kat ettik. Orasını Gastronomi Hanı yapacağız. Coğrafi İşaretli ürün arasında da hedefimiz ilk 3 arasında yer almak. Hemen hemen her ilçemizde farklı lezzetler var. Bunlarında gastronomiye çok büyük katkıları var. Acem Hanı bu doğrultuda bir çalışma” dedi.

Toplantıda Kastamonu Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Şevket Bahçacıoğlu da yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, Tıp Fakültesi Morfoloji binasında çalışmalarının sürdüğünü söyleyerek binanın fiziki gerçekleşme oranın yüzde 30 civarında olduğunu ifade etti.

 

Cengiz MUHZİROĞLU