Vali Çakır’dan yürek ferahlatan açıklama; “Pandemide rakamlarımız iyi seviyede”

  • Omicron varyantı ilimizde yaygın değil”

Koronajirüs Kovid-19 pandemisi ve kış koşullarıyla ilgili bilgilendirmede bulunan Vali Avni Çakır, koronavirüsün öncelikli gündem olmaktan çıktığını, Dünya’yı meşgul eden Omicron varyantının da ilimizde yaygın olarak görülmediğini belirtti ve “İlimiz yaklaşık 2-3 aydır bu anlamda rahat bir tablo sergiliyor. Rakamlarımız, coğrafyamıza ve yaşlı nüfusumuza göre iyi denebilecek seviyede” dedi.

Yoğun bakımlarla ilgili durumun son derece rahat olduğunu belirten Vali çakır, “Son 10 günde yoğun bakımdaki sayımız bir kişi arttı. Salgının ülke genelinde pik yapmaya başladığı bir dönemi de dikkate alırsak, hastanelerde rakamlarımız rahat seviyede. Okullar da tatile giriyor. Okulların ilk açıldığında yaşamış olduğumuz vaka sayıları da hızlı bir şekilde ortadan kayboldu” diye konuştu.

Vali Çakır, toplam uzunluğu 5.5 kilometre olan 490 köy yolunun kapalı, 6 köyle haberleşmenin kesik, 20 köyün ise elektriksiz olduğunu, 65 ekiple kar mücadelesini sürdürdüklerini belirtti ve yağış gözükmeyen iki gün içerisinde bu sorunları ortadan kaldırmış olacaklarını ifade etti.

 

Vali Avni Çakır, dün Valilik makamında düzenlenen programda ilimizdeki kış koşulları ve pandemi tablosunun son durumu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Çakır, mevsim koşullarıyla ilgili olarak, “Oldukça geniş bir coğrafyadayız. Bu sabah itibariyle 490 köy yolumuz ulaşıma kapalı. Haberleşme olmayan 6 köyümüz, elektriği olmayan 20 köyümüz mevcut. Dolayısıyla açtığımız yolların da kapandığını varsayarsak, bu rakam bizim iki gün içerisinde tüketeceğimiz bir rakam. Bugün ve yarın yağış gözükmüyor. İnşallah, bunların tamamını da halletmiş oluruz. Acil yerler konusunda irtibat halindeyiz. Vatandaşımızın da yoğun bir şikayetini almadık. Sahadaki ekiplerimizin çalışmalarını da görüyorlar” dedi.

İl Özel İdaresi’nin karla mücadele kapsamında yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Vali Çakır, “Sahada 28 greyder, 25 kanal kazıcı yükleyici, 8 kar bıçaklı kamyon, dört rotatifimiz olmak üzere 65 ekiple köy yollarında kar mücadelesi yapıyoruz. Toplamda 5 bin 548 kilometre kapalı yol ağımız mevcut. Bu rakam az değil, ama ilimizin yaklaşık 10 bin kilometre yol ağı olduğunu varsayarsak hemen hemen yarısı bu sabah itibariyle kapalı diyebiliriz. Eğer yeni bir kar yağışı meydana gelmezse hafta sonu itibariyle bu yolların tamamını açmayı planlıyoruz” ifadesini kullandı.

PANDEMİ

Vali Avni Çakır, pandemi süreciyle ilgili de şu bilgileri paylaştı:

“Koronavirüs, öncelikli gündem olmaktan çıktı. Bir Kovid-19 vakamız var. Omicron vakası var, Dünya ve ülkemizin gündemini meşgul eden. Omicron, ilimizde yaygın bir şekilde gözüken bir tür değil. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda yüzde 6-7’leri geçmeyen bir oranda. Dolayısıyla biz de, bu anlamda yaygın bir varyant diyemeyiz. İlimiz yaklaşık 2-3 aydır bu anlamda rahat bir tablo sergiliyor. Rakamlarımız, coğrafyamıza ve yaşlı nüfusumuza göre iyi denebilecek seviyede. Bu anlamda en büyük kozumuz aşımız. Aşılamada yüzde 81 oranlarını geçtik. Hatırlatma aşılarının önemini de vurguluyoruz. Halkımızın da yaklaşımı son derece iyi. Hastanede yoğun bakımlarla ilgili durumumuz son derece rahat. Kesin rakamlar veremiyorum ama son 10 günde yoğun bakımdaki sayımız bir kişi arttı. Salgının ülke genelinde pik yapmaya başladığı bir dönemi de dikkate alırsak, hastanelerde rakamlarımız rahat seviyede. Okullarda tatile giriyor. Okulların ilk açıldığında yaşamış olduğumuz vaka sayıları da hızlı bir şekilde ortadan kayboldu. Şu an o anlamda gündem olmaktan çıktı. Kastamonu, vaka sayıları bakımından kriz halinde değil. Şunu memnuniyetle ifade ediyorum; Kastamonu halkı özellikle maske kullanma noktasında hassasiyetli. Vatandaşımız da bilinçli. İnşallah, bu pik dalgasını da el birliğiyle makul sayıda atlatacağız.”

 

CENGİZ MUHZİROĞLU