Vali Karadeniz, intiharların önlenmesinde iki önemli konuya dikkat çekti

10 Eylül İntiharı Önleme Günü’nde Sağlık Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki farkındalık stantını ziyaret eden Vali Yaşar Karadeniz, “Hangi şartta olursa olsun ümidimizi kaybetmeyelim. Bir de dayanışma konusu çok önemli. Zorda olan insanlara, yakınları ve tanıdıkları destek ve omuz verebilmelidir. Zor günleri atlatmaya yardımcı olmak herkesin görevi. Ayrıca evlatlara da sesleniyorum. Çünkü ilimizdeki intihar vakaları arasında tek başına yaşayan yaşlılar ön sıralarda. Lütfen yaşlılarımızı yalnız bırakmayalım” dedi.

Vali Karadeniz, stanttaki “beklenti ağacı”na ise “Yarınlarınız bugünden daha güzel olacak, bütün mutluluklar sizi bekliyor” notunu astı.

 

 

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü kapsamında dün Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik düzenledi.

Vali Yaşar Karadeniz, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Savaş, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel Kutlu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Atakan  Özdemir, Ruh Sağlığı Birim Sorumlusu Serkan Arslan, Türk Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kastamonu Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü’nün da katıldığı etkinlikte vatandaşlara hayattan beklentileri soruldu.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün yapılan açıklama şöyle:

“Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana dünyada intihar olgusu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 10 Eylül tarihini Dünya İntiharı Önleme Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar nedeniyle ölmektedir. Bu değer kabaca her 40 saniyede 1 ölüm demektir. Ölümle sonuçlanan her intihar için 25 kişi intihar girişiminde bulunur ve çok daha fazla kişinin de intiharla ilgili ciddi düşünceleri vardır. Her bir intihar yaklaşık 135 kişinin bu durumdan yoğun bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu, tüm dünyada her yıl intihar davranışı ile derinden etkilenen 108 milyon insana denk gelmektedir. Bu kapsamda Kastamonu İI Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi tarafından farkındalık çalışmaları yürütüldü. Kurulan stantlarda halkı bilinçlendirmek ve farkındalık kazandırmak amacıyla materyaller ve yönlendirmeler yapıldı. Halka “Hayattan Ne broşürler dağıtılarak gerekli bilgilendirme ve Bekliyorsunuz/İstiyorsunuz?” sorusu yönlendirilerek alınan cevaplar “Beklenti Ağacı”na asıldı. Halkın genelinin beklentisi, “Sağlık, huzur, mutluluk ve ülkenin bekası için olumlu temenniler oldu. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan ağaçlara insanların olumlu düşüncelere sahip olmasını, hayata pozitif bakmayı amaçlayan sözlerin yer aldığı kartonlar asıldı. İl Sağlık Müdürlüğü personelinin yer aldığı programda müzik ziyafeti sunularak etkinliğe de renk katıldı. Ayrıca Yeşilay Cemiyeti Kastamonu Şubesi tarafından da stant açılarak etkinliğe katkıda bulunuldu”.

YAŞAR KARADENİZ

Vali Yaşar Karadeniz de etkinlikle alakalı açıklamasında şunları söyledi:

“Bütün canlılar dünyaya yaşamak için gelir. Yaşamını ne pahasına olursa olsun sürdürme içgüdüsüyle yaşarlar. Maalesef insanlarımız zaman zaman yaşadıkları olumsuzluklar karşısında bu içgüdüyü kaybedebiliyor. Burada 2 konu bana göre önemli. Bir tanesi insanların hangi şartlar altında olursa olsun ümitlerini yitirmemeleri gerektiği anlayışında olmalıdır. Çünkü bugün yaşayabileceğimiz olumsuzluklarımız, mutsuzluklarımız yarın bize çok daha farklı mutluluklar getirebilir. Yeter ki o ümidimizi kaybetmeyelim ve bu ümit doğrultusunda yaşamımızı sürdürelim. İkinci önemli konuda dayanışma. Akraba, komşu, arkadaş ve dost dayanışması, bu çok önemli. İntihar konularına baktığımızda dayanışma eksikliğinin ön plana çıktığını görüyoruz. Zorda olan insanlara onların yakınları, tanıdıkları destek verebilmeli ve omuz verebilmelidirler. O zor günleri atlatmasına yardımcı olmak herkesin görevi olduğunu düşünüyorum. Bu iki konuya dikkat edersek ben inanıyorum ki hiç kimse kendi canına kıymayacaktır. Özellikle de evlatlara buradan söylemek istiyorum. Çünkü ilimizde ki intihar vakaları arasında tek başına yaşayan yaşlıların ön sıralarda olduğunu görüyoruz. Yaşlıları yalnız bırakmasınlar”

Vali Karadeniz, stanttaki beklenti ağacına ise “Yarınlarınız bugünden daha güzel olacak, bütün mutluluklar sizi bekliyor” notunu astı. Cengiz MUHZİROĞLU