Vali Yardımcısı Kılıçarslan: “Vakalarda azalış var ama istenilen noktada değil”

  • Koronavirüs konusunda alınan tedbirleri denetleyen Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, “Pandemi sürecinde azalış eğilimi var, ancak istediğimiz noktada olmadığı için aynı kararlılıkla tedbirlerimize devam ediyoruz” dedi.

Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, dün Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, İl Sağlık Müdürü Vekili Yüksel Kutlu ile birlikte koronavirüs karşısında alınan tedbirleri denetledi.

Ünal Kılıçarslan

Cumhuriyet Meydanı ve Nasrullah Meydanı civarlarında denetimlere katılan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, denetimlerle ilgili şu açıklamada bulundu:

“Her Perşembe olduğu gibi ülke çapında bakanlığımızın genelgeleri kapsamında Kovid denetimini yapmaktayız. Geçen haftaya göre, daha çok vatandaşlarımızın yoğun olarak il merkezinde bulunduğu bir saatte uygulamamızı yapacağız. Umarım maske-mesafe noktasında vatandaşlarımız bizi hayal kırıklığına uğratmaz. Bu hafta yapacağımız denetim, “Sağlık için hepimiz için” mottosuyla gerçekleşecek. İlimizi, ilçelerimizi, ülkemizi fazlasıyla ilgilendiren, yaşamımızı ilgilendiren bir salgın. Umarım aldığımız ve vatandaşlarımızın uyguladığı tedbirler kapsamında bu sorunu ilimizde en az düzeyde geçmesi en büyük amacımızdır.

1 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında bin 28 vatandaşımıza maske takmamak, 87 vatandaşımıza sosyal mesafeye uymamak, 83 vatandaşımıza karantina ve izolasyon tedbirlerine uymamak, 32 vatandaşımıza da alınmış olan sigara yasağına uymamaktan dolayı; bin 235 kişi ve işyerine idari para cezası uygulanmıştır. Yine karantina ve izolasyon tedbirlerine uymayan 66 vatandaşımız için Türk Ceza Kanunu 195’inci maddesi gereği Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Şu an itibariyle izolasyon ve karantina tedbirlerine uymadığı için KYK yurtlarında misafir ettiğimiz kişi sayısı 35’i erkek 4’ü kadın olmak üzere 39 kişidir.

Azalış eğilimi var ancak istediğimiz noktada olmadığı için aynı kararlılıkla tedbirlerimize devam ediyoruz. Az önce Taşköprü ilçesinden geldim orada da göreli bir azalış var ancak bu azalış istediğimiz düzeyde olmadığı için aynı kararlılıkla tedbirleri uygulamak suretiyle en az düzeye çekmek istiyoruz.”

Mehmet Yurt

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt ise “Belediyenin üzerine düşen tüm sorumluluklarda her şeyin memnun edici seviyede olmasına rağmen bir vatandaşımız denetimlerimiz sırasında şehir içi dolmuşlarla ilgili bir şikâyetini dile getirdi. Biz de inşallah onun tedbirini en kısa zamanda alacağız. Temiz bir şehrin olduğunu iletmesi bizim için de sevindirici oldu, bizim nasıl çalıştığımızı gözler önüne serdi, çalışmalarımızı test etmiş olduk. Yapmış olduğumuz hizmetin karşılığının memnuniyet olarak dönmesi değerli.” dedi.

Cengiz                 MUHZİROĞLU