Vali’den “Sezona Yetiştirin” talimatı

Vali Avni Çakır, İl Özel idaresi tarafından Ilgaz Yurduntepe’degeçen yıl tamamlanan birinci etap çalışmalarına ilave olarak ikinci etap kapsamında yapımı devam eden günübirlik tesisler ile pist çalışmalarını denetledi, yapımı planlanan konaklama tesisinin yerinde incelemelerde bulundu; çalışmaların hızlandırılması ve önümüzdeki sezona yetiştirilmesi talimatını verdi.

Vali Avni Çakır ilk olarak yeni yapılan günübirlik tesislerindeki çalışmaları inceledi.Yüklenici firma yetkililerini tesisi sezona yetiştirmeleri ve bu muhteşem doğanın güzelliğine yakışır bir estetikte yapmaları konusunda uyardı.

Vali Avni Çakır’a, incelemeleri sırasında İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili İbrahim Çenet, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Nida Sinsi, Tesis Sorumlusu Tuncay Sönmez eşlik etti.

Yanındaki heyetle birlikte önümüzdeki yıllarda yapımı planlanan konaklama tesislerinin yapılacağı alanı inceleyen Vali Çakır, “Burası tam bir cennet.Özellikle karavan ve doğa turizmi için 4 mevsim çok uygun alanları var. Ilgaz sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı doğa turizm noktasından biri olabilir” dedi.

Geçen yıl ilk kez kayakseverlerin beğenisine açılan Ilgaz Yurduntepe-2 mekanik tesislerini de inceleyen Vali Çakır, “Bölgenin en uzun ve güzel pistine, aynı zamanda muhteşem doğasına sahip olan tesisimizde kayakçılarımızın şikâyetlerine sebep olan bazı eğim ve zaman zaman rüzgârdan dolayı pistin kapalı kalması gibi sorunları en aza indirme amacıyla İl Özel İdaresi tarafından yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Önümüzdeki kış sezonunda kayakseverlere çok daha güzel ve güvenli kayak sunmak için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor” diye konuştu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenetde,Ilgaz Yurduntepe-2 Mekanik Kayak tesislerindeki çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini, günübirlik tesisin çok büyük bir mevsimsel anormallik yaşanmadığı takdirde sezona yetişeceğini söyledi.

Çenet, pistteyaşanan rüzgâr sorununu en aza indirecek çalışmaların da, uzman görüşü doğrultusunda hareket edilen eğimle ilgili çalışmaların da sürmekte olduğunu kaydetti ve “Sayın Valimizin yapmış olduğu incelemelerde vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda çalışmalarımızı azami şekilde hızlandırıp, önümüzdeki sezonda tesisimizin bölgesinin en gözde kış turizm merkezi olacağına inanıyorum” dedi.