VALLA’DA HELİKOPTERLİ KURTARMA

  • “Haydı Kanyona Doğa Sporları Derneği”nin en kıdemli üyesi, 78 yaşındaki gazeteci, yazar Baha Targün, Valla kanyonunda kaya geçişi yaptıkları sırada düşerek yaralandı.
  • Arkadaşlarının ihbarı üzerine kurtarma ekipleri harekete geçerken, Vali Avni Çakır’ın devreye girmesiyle Eskişehir’den havalanan askeri helikopterle güçlükle ulaşılıp kurtarılan Targün, Bartın Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
  • Kırık olan bacağı alçıya alındıktan sonra taburcu edilen Targün’ün daha önce aralarında Horma ve Ersizlerdere kanyonlarında da geçiş yapmış usta ve eğitmen bir dağcı olduğu ayrıca 90’ların ünlü TV dizilerinden Çılgın Bediş’in senaristleri arasında yer aldığı öğrenildi.

 

 

Pınarbaşı ilçesindeki Valla Kanyonu’nda cumartesi günü heyecanlı ve korku dolu saatler yaşandı.

“Dünyanın en derin ikinci kanyonu” olarak gösterilen 12 kilometre uzunluğundaki Valla Kanyonu’na, kanyon geçişi yapmak amacıyla giren 5 kişiden 78 yaşındaki Baha Targün düşerek yaralandı.

Bunun üzerine bölgeye Jandarma Arama Kurtarma, 112 Acil Servis ile AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi.

Kanyonun girişinden yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta olduğu belirlenen Targün’ün kurtarılması için Eskişehir’den askeri helikopter bölgeye yönlendirildi.

Bölgenin engebeli olması nedeniyle helikopterin iniş yapamaması durumunda yaralının AFAD ve UMKE ekipleri tarafından sedye ile taşınarak çıkarılması yönünde plan yapıldı.

Yaklaşık 6 saat süren kurtarma çalışmasında helikopter güçlükle bölgeye inerek, Targün’ü alıp Bartın Devlet Hastanesine götürdü.

Pınarbaşı Kaymakamı Ahmet Gökcecik, gazetecilere, 5 kişilik bir grubun izin dahilinde kanyona yürüyüş gezisi yapmak için girdiklerini söyledi.

Yürüyüş sırasında grup içinden bir kişinin düşerek başından yaralandığını belirten Gökcecik, “Uzun uğraşlar sonucunda Sayın Valimizin talimatı ile Türk Silahlı Kuvvetlerimizin helikopteri vasıtasıyla bölgeden nakledilmiştir. Şu an sağlık durumu iyidir. En kısa sürede sağlığına kavuşmasını diliyorum. Sağlık durumunun iyi olması bizleri sevindirdi. Biz de bu kurtarmanın sevincini yaşıyoruz.” dedi.

Kendilerine ilk ihbarın saat 14.00 sıralarında geldiğini bildiren Gökcecik, “Vatandaşımızla sürekli iletişim halindeydik. Kendisi sağlık yardımı bilen ekip arkadaşları sayesinde kurtuldu diyebiliriz. Hastaneye sevki sağlanmış durumda.” ifadesini kullandı.

Kırık olan bacağı alçıya alındıktan sonra taburcu edilen Targün’ün daha önce aralarında Horma ve Ersizlerdere kanyonlarında da geçiş yapmış usta ve eğitmen bir dağcı, bunun yanı sıra gazateci-yazar olduğu, ayrıca  90’ların ünlü TV dizilerinden Çılgın Bediş’in senaristleri arasında yer aldığı bilgisine ulaşıldı.

Öte yandan kanyon geçişi yapan diğer 4 kişinin gece bölgede kamp kurduğu ve kanyon geçişine devam ettikleri öğrenildi.

AA