Var ol Entegre!

Nasıl da hasret kalmışız böyle organizasyonlara. Nasıl da hayran olduk önceki gece gerçekleştirilen programa. Var olsun Entegre…

Gidenler bilirler, büyük bir kalabalık toplandı Gazi Stadı’nın önüne. Herkes tek sıra, gayet nizami bir şekilde içeriye girmeyi bekledi. İnanın, Kastamonu’ya çok iyi geldi bu program. Hasret kalmışız dedik ya, gerçekten de öyle. Biz, ilçelerimizde düzenlenen festivalleri ayrı tutarak söylemek lazım, böyle bir eğlenceyi görmeyeli yıllar yıllar olmuştur.

Kastamonu, hiçbir zaman konser bölgesi olmadı, kabul… Ama Kastamonu turizm bölgesi de olamadı, sanayi bölgesi de, eğitim, sağlık bölgesi de olamadı ne yazık ki… Madem herhangi bir konunun bölgesi olmakta sıkıntılar çekiyoruz, lütfen önceki geceki görüntü sizlere ilham olsun. Kastamonu halkının böyle düzenlenen organizasyonlara ne denli katılım sağlayabildiği gelsin gözlerinizin önüne. Belki, bu herhangi bir konuda bir bölge olmamıza olanak sağlar, kim bilir?..

  • ••

Ah Anadolu Ateşi… Gönüllerimizi fethetti desek yalan olmaz. Öyle bir Sepetçioğlu oynadılar ki, tüyler diken diken oldu desek kimse itiraz etmez.

Arkadaki slaytta geçen İnebolu evleri, Kastamonu’nun belirli yerleri ve Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları bir mesaj niteliğindeydi. “Alın” dediler adeta… “Atatürk’ün devrim ilan ettiği günün kutlaması dediğiniz de böyle olur. Size örnek olsun…”

  • ••

Bizim, Entegre’nin gerçekleştirdiği bu geceden çıkaracak çok şeyimiz var aslında. Okumasını bilene elbette. Ne yerinde saymanın ne de geriye doğru gitmenin hiçbir şey katmayacağını gösterdi bize Entegre.

Eğer bir konuda tam başarı yakalanmadıysa, bunu farklı bir konuda başarı göstermek için kullanmamamız için hiçbir sebep yok dedi Entegre…

Böyle organizasyonların devamını dilemekten başka ne denir? Şehrin ileri gelenlerinin, Entegre gibi kurumların, Valilik, Belediye gibi şehir yönetiminin biraz oturup bu konuda düşüncelerini geliştirmelerinin istenmesinden başka ne istenir?

Çok uzun zamandır Üniversite gençliğinin kendi büyük çabalarıyla şehrimize davet ettikleri ve çoğunlukla da genç kesime hitap eden sanatçılardan sonra bir ilkti Ziynet Sali. Sepetçioğlu’nu Türkiye’nin en büyük, en görkemli dans topluluğundan izlemek de bir ilkti. Devamının gelmesini beklemekten başka elden ne gelir?..

 

 Gözde MINIK