Vatan Partisi’nden Anayasa protestosu

“Bölücü anayasa girişimini püstürteceğiz”

Vatan Partisi İl Başkanı Hüseyin Günüç ve İl yöneticileri, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla Anayasa’daki değişiklik girişimini protesto etti.

Basın açıklamasını okuyan Vatan Partisi İl Başkanı Hüseyin Günüç, “İktidar partisi Türkiye Cumhuriyet’i Anayasa’sını değiştirmek için çalışmalara başladı. Bu çalışmada, AKP, CHP ve HDP yakın işbirliği içindedirler. Anayasa Uzlaşma Komisyonu adını verdikleri bu komisyon meclisteki bütün partilerin katılımı ile toplandı. Bugün darbe Anayasası diyerek, suçladıkları bu Anayasa’ya Cumhurbaşkanı da dahil bütün milletvekilleri bağlılık yeminlerini etmişlerdir. Meclisler Anayasa’nın bazı maddelerini değiştirebilirler, ama asla yeni Anayasa yapamazlar. Yeni Anayasa’yı ancak kurucu meclis yapabilir. Amerika ve Avrupa’nın yapılması için dayattığı Anayasa’da 4 madde ortaya çıkıyor” dedi.

Türk Milleti’ni Anayasa’dan kimsenin çıkarmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyleyen Günüç, şöyle devam etti: “Kimse Türkiye’yi yeniden şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar ülkesi yapamaz. Bunun için her düşünceden vatandaşımızı bölücü anayasaya karşı durmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin yetiştirdiği seçkin akademisyenler, bilim adamları, aydınlar Milli Anayasa Hareketi’ni kurmuşlardı. Milli Anayasa Hareketi bütün illerimizde, ilçelerimizde hatta köylerimizde örgütlenecek, yurttaşlarımızı Türkiye’nin bütünlüğü için seferber edecektir. Tıpkı Kuvay-i Milliye teşkilatlanmaları gibi bizler Vatan Partisi olarak görevimiz başındayız. Bölücü anayasa girişimini mutlaka püskürteceğiz.”

Düzenlenen basın toplantısında Partililer tarafından çeşitli sloganlar da atıldı. CM