“Vergi bilinci ilkokuldan başlamalı”

Kastamonu Defterdarlığı, Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde dün makam ziyaretlerinde bulundu. Defterdar Vekili Ali Ateş, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk koyma töreninin ardından kurum yöneticileriyle birlikte Vali Şehmus Günaydın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Vali Şehmus Günaydın, Türkiye’nin gelişmesi, yatırımların daha kaliteli ve daha hızlı vatandaşa yansıması için mutlaka ve mutlaka vergi konusunda tüm vatandaşların üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Vergi tahakkuk ve tahsilatında istenilen hedeflere ulaşılması için toplumda vergi bilincinin ilkokuldan başlayarak tüm bireylere aşılanması gerektiğini belirten Vali Günaydın, ziyarette şunları söyledi:

“Vergi Haftası dolayısıyla ülkemizin gelişmesi, yatırımların daha kaliteli ve daha iyi bir şekilde vatandaşa yansıması için mutlaka ve mutlaka vergi konusunda bütün vatandaşlarımızın üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade ediyoruz. Çünkü eğer vergi konusunda bilinçli bir toplum olursak bu bilinç bize yatırımların ve hizmetlerin daha etkin ve daha kaliteli dönmesi için bir gerekçe olacaktır. Toplumda bu bilinci, bu anlayışı ilkokuldan başlayarak bütün bireylere mutlaka iyi bir şekilde yerleştirmemiz lazım ki ileride vergi tahsilatında ve tahakkukunda istediğimiz hedeflere ulaşalım. Bütçemizin tabi ki önemli bir kısmı vergi gelirlerinden oluşmaktadır. Vergi gelirlerinde azalış, yapılacak yatırımların ve hizmetlerinde azalması anlamına gelmektedir. Bu nedenle hepimizin zamanında vergisini ödemesi büyük bir önem arz ediyor. Burdan vatandaşlarımıza bu konuda duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Bu konuda görevlerini eksiksiz yerine getirenlere de teşekkür ediyoruz. Vatandaşlık görevlerini en iyi şekilde yerine getirmişlerdir. Yapmış oldukları bu iyi hareketin diğer mükelleflere de örnek olmasını diliyorum. Ülkemiz için bilinçli bir toplum yaratılması için vergi hasftasının vesile olmasını ve hayırlı olmasını diliyorum.”

Defterdar Vekili Ali Ateş ise “Deftarlığımız 2015 yılında oldukça yoğun ve başarılı bir çalışma dönemini tamamlamıştır. Bu başarıda Valimizin Şehmus Günaydın’a teşkilatımıza olan katkılarından dolayı bakanlığımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Defterdar Vekili Ateş ve beraberindeki heyet, dün ayrıca Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Jandarma Bölge Komutanı Tuğg. Faruk Bal’a da bir ziyaret gerçekleştirdi.