Vidinlioğlu: “Yüksek kattan kaçınalım”

  • Belediye Meclisi toplantısında konuşan Başkan Galip Vidinlioğlu, İzmir depremine değinerek, “Bu deprem bize de bazı hatırlatmada bulundu. Biz de deprem hattı üzerindeyiz. Alacağımız her karar veballi. İlk günden beri yüksek kattan kaçınalım, yatay mimari diyoruz. Bu tabi arz talep meselesi. Kastamonu’da yaşayan herkes aynı duyarlılığa sahip olur da yüksek kat isteklerinden birazcık imtina ederler. Bu noktada belediyeye çok iş düşüyor, denetleme noktasında. Bunları çok sıkı yapmamız lazım ve mümkün olduğunca bu konuda hepimizin hassas olması lazım” diye konuştu.

Belediye Meclisi’nin Kasım ayı oturumu önceki akşam Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığında gerçekleşti.

İzmir depremine değinerek toplantıyı açan Başkan Vidinlioğlu, “Ülkemiz için de bütün insanlık için de 2020 sıkıntılı bir yıl oldu. En son İzmir depremi… Kayıplarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Cenab-ı Allah bir daha böyle acılar milletimize göstermesin. Bize her ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Bir küçük kampanya da biz başlattık” dedi.

İzmir depreminin kendilerine bazı hatırlatmada bulunduğuna da dikkat çeken Vidinlioğlu, “Biz de deprem hattı üzerindeyiz. Alacağımız her karar aynı zamanda ne kadar vebalde olduğumuzun da göstergesi. Onun için ilk günden beri yüksek kattan kaçınalım, yatay mimari diyoruz. Bu tabi arz talep meselesi. İnşallah bu konuda Kastamonu’da yaşayan herkes aynı duyarlılığa sahip olur da yüksek kat isteklerinden birazcık imtina ederler. Giden geri gelmiyor, dünya malı dünyada kalıyor. Deprem asla bir kader değil ama binaların sağlığı bir kader. Bu noktada da belediyeye çok iş düşüyor, denetleme noktasında bunları çok sıkı yapmamız lazım ve mümkün olduğunca bu konuda hepimizin hassas olması lazım” diye konuştu.

Toplantıda ise Kastamonu Belediyesi İştirakleri ve İşletme İmalat Sanayi A.Ş’ye 1 milyon 500 bin TL nakdi sermaye konularak sermaye artışı yapılması hususu Meclis’te oy birliğiyle kabul edildi. Belediye Başkanı Vidinlioğlu, “Belediyenin imar inşaat şirketi var. Şirketimizin de takriben seçimden bu tarafa peyderpey birikmiş olan borçlarını ödemeye çalışıyoruz. Fakat SGK’ya bir miktar borcumuz var onun için de böyle bir sermaye aktarımıyla bir miktar para aktarıp oradaki borcu kapatalım, boşuna faiz ödemeyelim diye ayırdığımız para vardı. O parayı ödemek adına bunu gündeme aldık” dedi.

“170 TANEYİ BİRDEN KARŞILAMA GİBİ BİR ŞANSIMIZ YOK”

Öğrencilere yönelik tablet kampanyasındaki durumun ne aşamada olduğu yönündeki soruya ise Başkan Galip Vidinlioğlu, “Tabletle ilgili çok fazla sayıda bağış müracaatı olmadı. Zeki abiden 10 tane geldi, Mehmet hocam ve siz demiştiniz, ben de demiştim. Sayı olarak 15-16 taneyi anca bulacağız. Valilik de ona bir şey yaptı. Hesap numarası da verelim dedik ama çok da fazla belediyeye biz de şunu yapmak istiyoruz diyen olmadı. Bir de geçen hafta rahatsızlığım oldu. Bu konuda hükümetin de bir açılaması var, Valilik aracılığıyla da yapılacak. Bizim 170 taneyi birden karşılama gibi bir şansımız yok ama elimiz erdiğince gücümüz yettiğince biz de karşılayacağız. Yarın tekrar ben kendi sosyal medya hesabımdan hem belediyenin sosyal medya hesabından hesap numarası vereceğim. Buradan da iş adamlarımıza seslenelim, bugünler de dayanışma belli olacak. Çocuklarımızın eğitimine katkı için herkesi hassasiyete ve bir miktar bağışa davet ediyorum. Her yavrumuzun yüzünün gülmesini biz canı gönülden isteriz. Herkes lütfen kampanyaya az çok demeden destek olsun ki çocuklarımız da sıkıntılı günlerde en azından geleceğimizin teminatı yavrularımızın yüzünü güldürelim” dedi.

REZERV ALAN AÇIKLAMASI

Galip Vidinlioğlu, rezerv alan çalışmalarıyla ilgili de şunları söyledi:

“Dere yatağının iki tarafa konuşlanmış bir şehirdeyiz. Bir Mehmet Akif’te rezerv alan oluşturduk. İnşallah farklı alanlarda da çalışmalarımız var ama neticelenmeden bir şey demek istemiyorum. Bu yönde çalışmanın olduğunun bilinmesini istiyorum. Gönül ister ki çok geniş arazilerimiz olsun da böyle bir sıkıntı yaşamayalım. Ama ne yazık ki öyle alana sahip değiliz. Rezerv alan bulmakta güçlüğümüz var. İnşallah Maslak’ı hızlıca ilerletiriz de o zaman eski sanayinin olduğu alan böyle bir alan için kullanılabilir. Bunların hepsini zamana yaymak lazım, kısa vadede yapılabilecek en maksimum şeyi yapma gayretindeyiz.”