Vidinlioğlu’ndan kongre öncesi açıklama

  • “Geçen yıl 1,5 milyon lira yardımımız oldu. Bu senede aynı katkıyı vermeye devam edebiliriz… Belediyenin içinde bulunduğu imkanlar doğrultusunda daha fazlasını sunmamız mümkün değil… İsmail Dikmenli Tesisleri’nin bulunduğu arsa üzerinde bir çalışma yapıp spora destek sağlayabilmek için çalışmalarımız sürüyor… Kastamonuspor bu süreci inşallan az hasarla atlatır… Futbolda ayakta kalmanın en temel yolu alt yapı ve kalıcı gelirdir. Taşıma suyuyla değirmen dönmüyor… Herkes eteğindeki taşı döksün. Şehrin bütün paydaşlarını konuşmaya davet ediyorum…”

 

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, bugün yapılacak olan Kastamonuspor’un olağanüstü genel kurulu öncesinde dün bir basın toplantısı düzenleyerek, geride bıraktığımız sezon Belediye olarak yaptıkları desteğin yeni sezon için de aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

Kastamonu Belediyesi olarak geçtiğimiz sezon kırmızı siyahlıların forma ve malzemelerinin karşılandığını söyleyen Vidinlioğlu, “Bir otobüs kiraladık, birkaç tane de sıkışık oldukları dönemlerde deplasman giderlerini karşıladık. Ayrıca tesislere personel takviyemiz oldu. Bütün bunlar da takriben 1,5 Milyon TL civarında bir rakama tekabül ediyor” dedi.

Yaşanan süreçte sosyal medyada kendisine yönelik, ‘Başkan neredesin?’, ‘Kastamonuspor’a sahip çık’ gibi paylaşımlar gördüğünü de söyleyen Galip Vidinlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kastamonuspor ortak değerimiz, elbette sahip çıkacağız. Fakat bir şeyin üzerine basa basa söylemek istiyorum. Kastamonuspor Kastamonu’nun ortak değeridir. Sadece belediyenin değil, toplumun tüm dinamiklerinin ortak takımıdır. Bizim geçen yıl itibariyle sunabildiğimiz katkı budur.  Genel kurul öncesinde tekrar söylemek istediğim şudur; geçen yıl verdiğimiz katkıyı bu yıl da büyük bir aksilik olmazsa vermeye devam edebiliriz. Belediyenin içinde bulunduğu şartlar gereği daha fazlasını yapabilme şansımız yok. Keşke imkanlar çok daha fazla olsa, çok daha büyük katkılar sunabilsek. Aslında kanunlar gereği de profesyonel spor kulüplerine büyükşehirler haricinde belediyelerin çok büyük katkılar sunabilmesi mümkün değil. Ama buna rağmen bu kadar bir katkı sunduk, imkanlar ölçüsünde de bu ve buna benzer katkıları sunmaya devam ederiz.”

Şehrin tüm dinamiklerinin bu sürece dahil olması gerektiğini de söyleyen Vidinlioğlu, “Şehrin diğer dinamikleri de benzeri katkılar sunarlar da Kastamonuspor’umuzu bu sıkıntılı süreçten el birliğiyle çıkartırız” dedi.

Kastamonuspor’un kendi ayakları üzerinde durabileceği bir yapıya kavuşması için de İsmail Dikmenli Tesisleri ile alakalı bazı açıklamalarda bulunan Başkan Vidinlioğlu, “Bu çalışmanın içinde bulunduğumuz sürece bir katkısı yok. Ancak ilerleyen dönemde olabilir. Kastamonuspor’un şu anda antrenman yaptığı yerle ilgili ilerleyen dönem bir düzenleme yapıp da Kastamonuspor’a sabit bir gelir sağlayabilir miyiz, bunun da çalışmasını yapıyoruz. İnşallah bu süreçten Kastamonuspor’umuz da fazla yara almadan çıkar. Sonuçta takımın buralara gelmesi çok kolay olmadı. Hemen yan komşumuz Karabükspor meydanda, Elazığspor küme düştü. Düştüğümüz anda toparlanmak bir daha çok zor. Onun için dengeyi kaybetmeden en azından çok az hasarla bu yılı atlatırız inşallah. Futbol Türkiye’de çok fazla karşılığı olan bir spor dalı. O oranda da maliyetleri çok yüksek olan bir spor dalı. Futbol gerçekten hem seyredeni, hem oynayanı, ekonomik değeri çok yüksek olan bir spor branşı. Dolayısıyla ayakta kalabilmenizin, güçlü olabilmenizin, ileriye güvenle bakabilmenizin yegane yolu alt yapınızın sağlam olması ve sabit bir gelirinizin olmasına bağlı. Taşıma suyu ile değirmen dönmüyor, bugünü kurtarabilirsiniz belki ama yarın sıkıntı. Yarını kurtarırsınız bir sonraki sene sıkıntı. Onun için bu konuda herkes eteğindeki taşı dökmeli, herkes konuşmalı. Bazen susmak çok şey söylemek ama şimdi susulacak zaman değil. Kastamonu’muzun tüm dinamiklerinin Kastamonuspor ile ilgili bir şey söyleme vakti. Onun için herkesi bu konuda yapabileceklerini açıklamaya davet ediyorum. Geçen sene bu konuda bir çalışmamız oldu. Sayın Valimiz, Sayın Milletvekilimiz, Sayın İl Genel Meclisi Başkanımız, Sayın İl Başkanlarımız ve benim eşliğimde bir grup bazı yerleri ziyaret ettik fakat beklediğimiz hiçbir neticeyi alamadık. Bu işe gönül veren arkadaşlarımızın da biraz katkı sunması gerekiyor.  Ayakları yere basan hayallerimizin olması lazım ki gelecek adına daha rahat olabilelim. İnşallah bu süreçte tekraren söylüyorum, Kastamonuspor’umuz çok fazla yara almadan çıkar. İnşallah güçlenerek çıkar. Kongremiz de Kastamonuspor’umuza hayırlar getirsin inşallah.”

Önceki haftalarda dile getirdiği Ülkü Ocakları’nın Kastamonuspor projesi hakkında ise Başkan Vidinlioğlu, “Son bir haftadır görüşmem olmadı. Haluk başkanın bir gayreti vardı, hangi aşamadadır çok fazla bilmiyorum” dedi.