Vira bismillah

Denizlerde av sezonunun başlamasıyla birlikte balıkçılar demir alarak Karadeniz’e açıldı. Çatalzeytin Ginolu’da düzenlenen av sezonu açılışında konuşan Vali Avni Çakır, “Denizlerimiz, dedelerimizden, babalarımızdan miras aldığımız seviyede değil. Balıkçı camiasına büyük iş düşüyor. İnşallah, bundan sonraki süreçte de iyileştirme çalışmaları ve balıkçılarımızın gayretleriyle denizlerimiz tekrar daha çok insanımızın faydalandığı bir seviyeye ulaşacak” dedi.

CHP PM üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise barınaklardaki tarama ve balıkçıların sosyal güvenlik sorunlarına değinerek, “İlimizdeki balıkçı barınaklarında tarama yapılması için ses olmaya devam edeceğiz. Sosyal güvenlik noktasındaki problemlerin çözümü için de çalışacağız” dedi ve bereketli biz sezon diledi.

Denizlerde av sezonu dün itibariyle başladı. 2020-2021 Su Ürünleri Av Sezonu Açılışı dolayısıyla  Çatalzeytin’de tören düzenlendi.

Törene Vali Avni Çakır, CHP PM Üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kaymakam Vekili Yücel Erdem,  İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Önlem, İlçe Belediye Başkanı Ahmet Demir, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri, AKP ve CHP İlçe Başkanları, daire amirleri, memurlar ve balıkçılar katıldı.

Vali Avni Çakır, Tarım İlçe Müdürlüğü’nün organizasyonuyla Ginolu Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kastamonu’nun Türkiye’de Karadeniz’e en uzun kıyı şeridi bulunan il olduğunu, kentin balıkçılık potansiyelinin de yüksek olduğunu belirtti.

Çatalzeytin’den Cide ilçesine kadar mevcut 9 balıkçı barınağında balıkçılık faaliyetlerinin yoğun şekilde yürütüldüğüne işaret eden Vali Çakır, “Balıkçılıkla uğraşan hemşehrilerimizin gayretleriyle ilimizde bu faaliyetler yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Dolayısıyla birçok ailemiz de balıkçılıktan ekmek yiyor. Başta sahil bandı olmak üzere tüm Türkiye bundan istifade ediyor. Yani bölgemizden ülke ekonomisine de bir şekilde doğrudan katkı sunuluyor” ifadelerini kullandı.

Vali Çakır, denizlere sahip çıkılması noktasında balıkçılara büyük görevler düştüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Denizlerimiz dedelerimizden, babalarımızdan miras aldığımız seviyede değil. Maalesef biz aldığımız emanete layıkıyla sahip çıkamadık. Bu kapsamda balıkçı camiasına büyük iş düşüyor. Burası sizin ekmek kapımız. İşin, aşın geldiği nokta olduğu için herkesten önce bu camianın buna sahip çıkması gerekir. Kastamonu’da gerek Sahil Güvenlik Komutanlığımız gerekse Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ile yaptığımız değerlendirmelerde hemşehrilerimizin bu konudaki hassasiyetlerinden memnunuz. İnşallah, bundan sonraki süreçte de iyileştirme çalışmaları ve balıkçılarımızın gayretleriyle denizlerimiz tekrar daha çok insanımızın faydalandığı bir seviyeye ulaşacak.”

Çakır, sezonun Çatalzeytinli balıkçılar başta olmak üzere tüm balıkçılara hayırlı olmasını temenni etti.

Sezon açılış törenine katılan CHP Parti Meclis üyesi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise balıkçıların yaşadığı en büyük sorunlardan olan balıkçı barınaklarındaki tarama konusuna değinerek, “İlimizdeki 9 balıkçı barınağında da tarama yapılması noktasında ses olmaya devam edeceğiz. Balıkçıların bu noktada yaşadığı mağduriyetin giderilmesini sağlamak için çalışacağız” dedi.

Balıkçıların sosyal güvenlik noktasındaki problemlerini de bildiğini söyleyen Milletvekili Hasan Baltacı, bu problemlerin çözümü noktasında da çalışma gerçekleştireceğini söyledi.

Denizlerin balıkçılara iş, aş ve ekmek olmasını da dileyen Hasan Baltacı, “vira bismillah” diyerek bereketli biz sezon diledi.

Konuşmalar sonrasında dua edilmesinin ardından balıkçılar demir aldı.

AG Su Ürünleri teknesiyle denize açılan Vali Çakır ve beraberindekiler, teknenin kaptanı Aytaç Güzelaydın’dan faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.  Tekneye, TCSG-96 İnebolu Bot Komutanlığı’na ait sahil güvenlik gemisi de eşlik etti. (AA-Haber Servisi)