Vurun Küreli’ye!

Milyar dolarlık kobalt zenginliğini ve bu zenginliğin getireceği sosyo ekonomik imkanları “Mardin kapı şen olur” ezgisi eşliğinde gelin veren Küre, bu kez de köy altyapısında kullandığı maden payının peşine düştü.

Daha önce Etibakır AŞ’nin  Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne (KHGB)  direkt olarak aktardığı, ancak Şubat ayında Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikle Hazine Bakanlığı üzerinden aktarılmasının yasalaştırıldığı maden payından ses yok.

Konuyu Meclise taşıyan Milletvekili Baltacı, Bakanlığın 30 Haziran’a kadar Özel İdare ve KHGB hesaplarına geçmesi gereken bu payı henüz yatırmadığını; bu durumun yaklaşık 7 milyon liraya Hazine Bakanlığı tarafından el konulduğu anlamına geldiğini söyledi.

 

 

Hasan Baltacı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunun 98’nci birleşiminde gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Hazine Bakanlığı bir an önce maden paylarını ödemelidir. Küre ilçemizin maden payından elinizi çekin” dedi.

EtibakırA.Ş’nin geçmiş yıllarda Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne direkt olarak aktardığı maden payının, Şubat ayında Maden Kanununda yaptığı değişiklikle artık Hazine Bakanlığı üzerinden aktarılmasının yasalaştırıldığını hatırlatan Milletvekili Baltacı,  Bakanlığın 30 Haziran’a kadar Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği hesaplarına geçmesi gereken bu payı ise henüz yatırmadığını kaydetti.

Maden payı yatırılmadığı için köylere yönelik planlanan yol, su ve alt yapı işlerine ait ihalelerin bir bir iptal edildiğini söyleyen Milletvekili Baltacı, bu durumun yaklaşık 7 milyon liralık maden payına Hazine Bakanlığı tarafından el konulduğu anlamına geldiğini vurguladı.

Hazine Bakanlığını maden paylarını bir an önce ödemeye davet eden Milletvekili Hasan Baltacı, “Kastamonu’nun en önemli maden ilçesi olan Küre’mizin sahip olduğu yer altı zenginliği 2004 yılında yok pahasına hediye edilmişti. Şimdi de EtibakırA.Ş’nin Özel İdare ile Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne 2018 yılı için maden payı olarak aktarması gereken yaklaşık 7 milyon lira maalesef Hazine Bakanlığı’nca gasp edilmiştir. Şubat ayında Meclis’e getirilen ve tüm itirazlarımıza rağmen maden kanuna eklenen geçici 43’üncü maddeyle bu kaynağın adresini Bakanlık olarak değiştiren iktidar, bakanlığın 30 Haziran’a kadar bu payları özel idare ve birliğe ulaştırması gerektiğini bildiği halde sessizliğini korumaktadır. Köylere yönelik planlanan yol, su ve alt yapı işlerine ait bu ihaleler bu gaspçı anlayış nedeniyle bir bir iptal edilmektedir. Hazine Bakanlığı bir an önce maden paylarını ödemelidir. Küre ilçemizin maden payından elinizi çekin.” İfadelerini kullandı.