Yaban hayvanları komşu geliyor!

İl genelinde yabani hayvanlarla ilgili haberler dikkat çekici bir noktaya geldi. Son bir hafta içerisinde 4 farklı yerleşim alanında görülen ayılar ve Ilgaz yolu üzerinde bir aracın çarpması sonucu telef olan kurtla ilgili haber, “dağdan düze toplu göç hazırlığı mı var?” sorusunu sordurttu.

Yaban hayvanlarının normal olmayan bu davranışlarıyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Kastamonu Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Adil Ünaldı, “Bu durumun ana kaynağı yaban hayvanlarının yaşam alanlarında yiyecek bulamaması” dedi.

Yerleşim yerlerinden uzak noktalarda yaşamlarını sürdüren yaban hayvanlarının buralarda yiyecek bulmada sıkıntı çektiğini ifade eden Adil Ünaldı, “Eskiden ormanlarda yabani meyve ağaçları vardı. Ancak köylüler bu meyve ağaçlarını ne yazık ki ısınma ihtiyaçları için kesti. Yaban hayvanları da yiyecek bulamayınca çareyi yerleşim alanlarına inmekte yada buralara yakın noktalarda yaşamakta buldu” diye konuştu.

Köylerin boşalmasının da bunda bir etken olduğunu ifade eden Ünaldı, “Köylerimiz boşalınca tarım alanlarında da faaliyetler durma noktasına geldi. Ormanlarda yada köylerin yakınlarında meyve ağaçları maalesef kalmadı. Ayı gibi kış uykusundan yeni kalkan yaban hayvanları da kış döneminde dünyaya getirdikleri yavrularına yiyecek bulabilmek için yerleşim alanlarına kadar inmek zorunda kalıyorlar. Son günlerde bu haberlerin çoğalma sebebi de bu durum” dedi.

Sorunun çözümü için Orman Müdürlüğünün bir takım çalışmalar yürüttüğünü de ifade eden Adil Ünaldı, “Orman teşkilatı birkaç yıl önce belli noktalara meyve ağacı dikti. Ancak bu çalışmanın meyvesini hemen almak mümkün değil. Biraz zamana da ihtiyaç var. Köylülerimizin de yardımcı olması gerekiyor. Yabani meyve ağaçlarını kesmek yerine onların sayılarını arttırmaya katkı sunabilirler” şeklinde konuştu. ERHAN VEREN