MUAMMA OLAY

  • Akkaya’nın Bürme Köyü’ne bağlı Kuzören mahallesindeki iki ev önceki gün sabaha karşı yandı. Akşam saatlerinde vatandaşların ihbarı üzerine haberdar olunabilen olay, tüm bulgular kundaklandığını gösteren evlerde kalan 5 kişilik ailenin izine rastlanamaması yüzünden muammaya dönüştü.

 Önceki gece başlatılıp dün de gün boyu süren arama çalışmalarında Çataloğlu ailesinin 12 yaşındaki çocuğuna ya da gelinlerine ait olabileceği düşünülen iskelet parçalarına ulaşılabildi. Aileye ait traktör ve pazara götürülmekte olan koyunlar ise eve 10 kilometre mesafede terkedilmiş olarak bulundu.

Akkaya’nın Bürme köyü Kuzören mahallesindeki 2 evin kül olduğu yangında evlerden birinde yaşayan 5 kişilik aileden haber alınamayışı olayı muammaya dönüştürdü.

Önceki gün sabaha karşı başladığı ve iki ev arasında yaklaşık 50 metre bulunması nedeniyle kundaklama ihtimalinin ağır bastığı yangın, akşam saatlerinde vatandaşların ihbarı sonrası ortaya çıktı.

İhbar üzerine Kastamonu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı ekiplerle Karadere Orman İşletme Müdürlüğüne ait arazöz yangın mahalline sevk edildi.

Yangının yaklaşık 12 saat sonrasında fark edilmesi nedeniyle Fazıl Çataloğlu’na ait iki katlı ahşap bina ile yakınında bulunan Ahmet Çataloğlu’na ait iki katlı ahşap evin tamamen yandığı belirlendi. Binaların enkazıyla karşılaşan itfaiye ekipleri, yangın yerinde soğutma çalışması yapabildi.

Yangında 10 büyükbaş hayvan ile 50 küçükbaş hayvanda telef oldu.

Fazıl ile eşi Sebahat, oğlu Emin, gelini Şengül ve torunu Serdar Çataloğlu’ndan haber alınamaması üzerine Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, enkazda arama kurtarma çalışması başlattı.

Aramalar sonucu Fazıl Çataloğlu’nun yanan evinin enkazında ailenin 12 yaşındaki çocuğu Serdar’a ya da gelini Şengül’e ait olabileceği düşünülen kemik iskelet parçalarına ulaşılabildi.

Fazıl Çataloğlu’nun traktörü ise eve yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Elmayakası mevkisinde ormanlık alanda bulundu. Aynı yerde, Çataloğlu’nun hayvan pazarına satmaya götüreceği öğrenilen 5 koyun başıboş halde bulundu.

Yangının çıktığını karakoldan jandarma ekipleri arayınca duyduğunu söyleyen Bürme Köyü Muhtarı Vahittin Hasanbaş, “Yangın Çarşamba sabahına doğru çıkmış, fakat jandarma beni akşam üzeri 16.00 gibi arayarak ‘Senin köyünde yangın çıkmış haberin var mı’ diye sordu. Ben de, haberim yok deyip hemen araca binerek köye geldim. Köyde hiç kimse yoktu. Evler aynı bildiğimiz samanlık gibi yanıyordu. Evin bir tanesinde duran yoktu, diğerinde Fazıl Çataloğlu ile eşi, oğlu, gelini ve torunu duruyordu. Ben aynı zamanda okul servisi çekiyordum. Çocuk bugün okula gitmedi” dedi.

Arama kurtarma çalışmalarının halen devam ettiğini belirten Hasanbaş, “Hiç kimseden haber yok, kimseye ulaşılmıyor. Yangının çıktığı saatten itibaren 1 gündür aileden haber alamıyoruz. Fazıl Çataloğlu’nun yaklaşık 45-50 civarında küçükbaş hayvanı ile 8-10 tane de büyükbaş hayvanı vardı” diye konuştu.

“Pazara hayvan satmaya gideceğini söylemiş ama gitmemiş”

Fazıl Çataloğlu’nun akrabası Hamdi Çolakoğlu ise, yaptığı açıklamada, çok üzgün olduklarını, her yeri aramalarına rağmen aileyi bulamadıklarına belirtti.

Olayın peşini bırakmayacaklarını vurgulayan Çolakoğlu, şunları söyledi:

“Sabah traktörle pazara hayvan satmaya gideceğini söylemiş ama gitmemiş. Şimdi o traktör de kayıp, aradık, bulamadık. Askerler arazide arama çalışması yapıyor. Arama sırasında Elmayakası mevkisinde 5 koyun canlı olarak bulunmuş. Bu koyunların satmak için pazara götürdükleri olduğunu düşünüyoruz. Traktörle başka bir yere mi gittiler, yoksa öldürülüp bir yere mi atıldılar? Ne yapıldı bilemiyoruz.”