“Yara bandı”

Başlıktaki ifadeyi kullandı Şehir Plancıları Odası yaşanan sel afetini tanımlarken. “Tedbirler olmasa daha büyük felaketle karşılaşırdık” deniyor ancak alınan tedbirler ise “Yara bandı” olarak tabir ediliyor, ne acı.

Zannediyorum aldığımız tedbirler, halka SMS atmakla, “Yüksek yerlere” çıkmayı tavsiye etmekle kalmış. Çünkü geçen seneden bu yana çekilen fotoğraflarda hiçbir fark görülmüyor.

Geçtiğimiz sene 71 can kaybettik. Bu sene bir canımız yok ortalarda. Değişen sayılar yalnızca, yaşanan acılar hep aynı. Değişen tarihler yalnızca, yaşanılan felaketler, karşılaşılan zararlar hep aynı.

Yaptık, çöktü… Yine yaptık, yine çöktü… Açtık, kapandı… Temizledik, yine balçığa boyandı… “Tedbir” kelimesinin anlamının bu olduğunu düşünmüyorum naçizane. “Yeni normal” altından kalkabileceğimiz değil, altında kalacağımız bir kavram gibi gözüküyor şu anda ne yazık ki.

Dileyelim de, “yeni normal”, “buna alışmamız lazım” diyenler başta olmak üzere hepimize hiç değilse bu kez kendisini iyi anlatmış, tanıdığı zamanın tükenmiş olduğunu son kez hatırlatmış olsun.

Bilimsel veriler ortada; radikal planlamalar ve jet hızı gerekiyor.

 

Gözde MINIK