Yeme içme sektöründe TEDBİR FELCİ

  • Lokanta ve kafe sahipleri, pandemiyle mücadelede alınan son tedbirler sonrasında şaşkın ve çaresiz.
  • Sadece paket servis veya “gel al” hizmeti verebilecek olan bu işyerlerinde çalışanların durumu da belirsiz.

Artan koronavirüs vakaları sonrasında alınan yeni tedbirler en çok yeme içme sektöründe faaliyet gösteren esnafı etkilemiş durumda.

Restoran ve kafelerde sadece paket servis veya “gel al”uygulamasına geçilmesi, kıraathanelerin de faaliyetlerine ara verecek olması, bu sektörde faaliyet gösteren esnafı kara kara düşündürüyor.

Pandemi nedeniyle uzun bir süre hizmet veremeyen ve ekonomik olarak zor günler geçiren esnaf, tam işlerini yoluna koymaya çalışırken, şimdi yeni tedbirlerle bir kez daha gelecek kaygısı yaşamaya başladı.

Bu sektör başta olmak üzere çok sayıda esnaf bu süreçte kira ve personel giderlerini nasıl karşılayacağını düşünüyor. Kimi esnaf kepenk kapatma ve çalışanlarını bu süre içerisinde ücretsiz izne çıkarma hazırlığında.

Pandemi nedeniyle bozulan işlerini yola koymak için kredi kullanan esnaf, yeni tedbirler sonrasındabu kredilerigeri ödeme durumlarının ortadan kalkacağını ve zor günlerin kendilerini beklediğini ifade ediyor.

Kredi kullanmanın değil onu geri ödemenin insanı düşündürdüğünü söyleyen esnaf, “Krediyi herkes alıyor. Almada sıkıntı yok. Ama bu şartlarda nasıl geri ödeyeceğiz? Ne zaman normale dönüleceği de belli değil. Önümüzü göremiyoruz. Bu durum uzar ve esnafa yönelik ek destek paketleri gelmezse işimiz çok zor” diyor.