Yeni Belediye Meclisi mesaiye sorunlu başladı

31 Mart seçimleri sonrasında yenilenen Kastamonu Belediye Meclisi ilk toplantısını önceki akşam gerçekleştirdi. Toplantıda 2018 yılı İdari Faaliyet Raporu görüşüldüğü esnada MHP ile AK Parti grupları arasındaki fikir ayrılığı yaşandı. Önce oylamaya sunulan ardından da MHP grubu tarafından bir sonraki toplantıda görüşülmek üzere ertelenmesi talep edilen rapor ile ilgili olarak AK Parti’den Mehmet Sirkecioğlu, “Oylanıp kabul edilen bir maddenin tekrardan oylamaya sunulamayacağını düşünüyorum” dedi.

Başkan Vidinlioğlu’nun yer almadığı oylama esnasında toplantıya başkanlık eden Mehmet Yurt ise oylamanın tamamlanmadığını belirtti. Yapılan yeni oylamada ise MHP grubunun söz konusu maddenin bir sonraki toplantıya ertelensin talebi, AK Parti’nin ret, CHP’nin ise çekimser oyları altında oy çokluğu ile kabul edildi.

 

31 Mart’ta gerçekleştirilen seçimlerde Belediye Başkanlığı görevine getirilen Op. Dr. Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığında yeniden şekillenen Kastamonu Belediye Meclisi, ilk toplantısını gerçekleştirildi.

Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Belediye Meclisi başkanvekilleri ve komisyonlara üye seçimi gerçekleştirildi.

Yapılan seçimler sonrasında yeni görevlendirmeler şu şekilde oluştu:

Belediye Meclisi Başkanvekilleri; 1. Başkanvekili MHP’den Mehmet Yurt, 2. Başkanvekili MHP’den Mehmet Melekoğlu,

Belediye Meclis Katipleri; MHP’den Mustafa Özsoy ve İsmail Hakkı Önder

Belediye Encümen üyeliği;MHP’den Ferdi Kargılı, Metehan Hamzaoğlu ve Cihangir Çelikoğlu,

Plan ve Bütçe Komisyonu;MHP’den Nevin Karaca, Nurten Ciğerci, Gül Ahmet Sönmez; AK Parti’den Nevzat Birgen ve CHP’den Sibel Karakaş,

İmar Komisyonu;MHP’den Recep Mor, Alp Ercan Karataş, Cevad Uyanık,

AK Parti’den İzzet Serhat Köylü, CHP’den Sibel Karakaş,

Tarihi Kentler Birliği; MHP’den Ali Yaykan,

Kastamonu Mahalli İdareler Birliği;MHP’den Selçuk Yılmaz

Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyonu; MHP’den Hamdi Öz.

FAALİYET RAPORU TARTIŞMASI

Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılına ait İdari Faaliyet Raporu gruplar arasında fikir ayrılıklarına neden oldu. Başkan Vidinlioğlu’nun yer almadığı oylama esnasında Meclis’e Mehmet Yurt başkanlık etti.

Faaliyet Raporu’nun oylanması esnasında söz alan Belediye Meclis üyesi Metehan Hamzaoğlu, rapor oylanmadan önce MHP Grubu olarak değerlendirme yapılmasını talep etti. MHP Grubu olarak gerçekleştirilen toplantının ardından Faaliyet Raporu’nun meclis üyeleri tarafından okunmadığı ifade edilerek bir sonraki toplantıya bırakılması Meclis’e teklif edildi.

SİRKECİOĞLU’NDAN İTİRAZ

MHP Grubu’nun teklifi üzerine söz alan AK Parti Belediye Meclis üyesi Mehmet Sirkecioğlu, Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılına ait İdari Faaliyet Raporu’nun oylanarak kabul edildiğini ifade etti. Sirkecioğlu, “Oylanıp kabul edilen bir maddenin tekrardan oylamaya sunulamayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Mehmet Sirkecioğlu’nun itirazı üzerine madde üzerindeki görüşmelerde meclise başkanlık yapan Belediye Meclisi Başkanvekili Mehmet Yurt, oylamanın tamamlanmadığını ifade etti.

MHP Grubu tarafından Meclis’e sunulan ek süre talebi MHP Grubu tarafından kabul, AK Parti Grubu tarafından reddedilirken, CHP Grubu ise erteleme talebine çekimser oy kullandı. MHP Grubu’nun verdiği 19 oy ile Kastamonu Belediyesi’nin 2018 yılına ait İdari Faaliyet Raporu, 15 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan meclis toplantısında görüşülmesine karar verildi.

GRUPLARDAN ORTAK TEMENNİ

MHP Grubu adına dilek ve temennilerde bulunan Selçuk Yılmaz, “Milliyetçi Hareket Partisi Grubumuz adına 31 Mart Yerel Seçimlerimizin ülkemize ve Kastamonu’muza hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim. Bu vesileyle başta Kastamonu Belediye Başkanı seçilen sayın başkanımıza, kendi grubumuza ve diğer parti meclis üyesi arkadaşlarımıza hayırlı, başarılı görevler dilerim. Birlik, beraberlik ve uyum içerisinde Kastamonu’ya en iyi hizmetin yapılmasını canı gönülden arzu ederim” dedi.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sirkecioğlu ise, “31 Mart seçimleriyle seçilmiş olan başkanımız ve meclis üyelerimize hayırlı görevler yapmayı Allah nasip etsin inşallah. Birlik beraberlik içinde 5 yılımızı geçirmeyi diliyorum. Kastamonu’muza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş da, “Başkanım tekrar kutluyorum, hayırlı olsun diliyorum. Güzel bir çalışma dönemi diliyorum” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise “İnşallah önümüzdeki 5 yıl birlikte memleketimiz için hemşerilerimiz için güzel şeylere imza atarız. Demokrasi tecellisi bu şekilde oldu. Güzel bir meclis grubumuz var. İnşallah uyum içerisinde çalışmaya devam ederiz” ifadelerine yer verdi.

Bir sonraki toplantının 15 Nisan 2019 Pazartesi günü yapılması kararlaştırıldı.