“Yeni hal şart”

Kastamonu Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Karamustafa, toptancılar halinin ihtiyacı karşılayamadığını, bu yüzden acilen yeni ve yeterli bir hale ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu projeyle ilgili girişimlerini sürdürdüklerini belirten Karamustafa, mevcut halin yetersizliğinden dolayı şehir ekonomisinin kayıp yaşadığını vurguladı.

Karamustafa, konu ve gelişmelerle ilgili şunları söyledi:
“Toptancılar Hali’nin taşınması ile ilgili Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’la görüştüm. Arsa sorunumuz var. Başkanımız böyle bir projenin uygulanabileceği 3 tane arsa olduğunu söyledi. Biz de çalışmalarımıza devam ediyoruz.. Kastamonu’nun en acil ihtiyaçlarından biri, hatta küçük sanayi sitelerinin taşınmasından daha önemli olan biri, halkın gıda ihtiyacına sağlıklı cevap verecek yer olarak Toptancılar halidir.
Şu anki hal binasında dükkandan dükkana geçmek mümkün değil. Burası 2000 yılında yapıldığı zaman TIR’lar yoktu, Büyük araçlar yoktu. Halimiz küçük yapıldı, o yıllarda da yeterli geliyordu. Şimdi hem nüfus arttı, hem de burası artık şehirin içinde kaldı… Yeterli alan da, sosyal tesisimiz de yok. Bunun için Toptancılar hali işini bir an önce çözmek için uğraşıyoruz.”

“Sarımsakta dünya markasıyız”

Muzaffer Karamustafa, toptancı halindeki yetersizliğin şehrin ekonomisine de olumsuz etki yaptığına işaret etti ve şunları söyledi:
“Germeç ile Taşköprü’de sarımsak üreten şirketlerin hepsi halimizdeki boş iş yerlerinde kiraya dükkan tutuyor. Adreslerini burada gösteriyor, fakat ticaretlerini Taşköprü’de yapıyor. Biz istiyoruz ki, satışlarını burada yapsınlar. Yapsınlar ki buraya daha canlılık gelsin… Onlar için de burada iş yapmalarının daha da iyi olacağı kanaatindeyim. Çünkü halimize daha çok alıcı ve insan geliyor. Onlar için de ürünlerini değerlendirebilmeleri için yeterli kapasiteye sahip yeni bir toptancı hali çok önemli.”