"Yeni sistem güven ve huzur getirecek"

STK ve esnaf ziyaretlerinde bulunan AK parti Milletvekili Metin Çelik, “Bu sistemle demokrasi güçlenecek, güven ve huzur daha da artacaktır. Cumhurbaşkanı ve hükümet daha hızlı ve etkin karar alma imkanına sahip olacak, daha büyük ve etkili icraatlar yapılacak, böylece her alanda Türkiye daha çok büyüyüp gelişecektir” dedi.
AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, pazar günü yapılacak olan referandum çalışmaları çerçevesinde Kuzeykent’te esnaf ziyaretlerinde bulundu, Ziraat Odası ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde de açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kalıcı siyasi istikrarın perçinleneceğini söyleyen Milletvekili Metin Çelik, “Bu sistemle demokrasi güçlenecek, güven ve huzur daha da artacaktır. Cumhurbaşkanı ve hükümet daha hızlı ve etkin karar alma imkanına sahip olacak, daha büyük ve etkili icraatlar yapılacak, böylece her alanda Türkiye daha çok büyüyüp gelişecektir” dedi.

Milli gelirin artacağını ve 2023 hedefleri için uygun bir zemin oluşturulacağını da söyleyen Milletvekili Metin Çelik, “Böylece dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmamızın yolu açılacaktır. Hızlı düşünen, hızlı organize olan, etkili ve doğru karar veren, anında uygulamaya geçen yeni hükümet sistemi terörle mücadelemize de güç katacaktır. Devletin işleyişinde bürokrasi azalacak, daha hızlı ve etkili hizmet için yeni kurumların kurulması kolaylaşıp insanımızın ihtiyaçlarının anında karşılanması imkanı doğacaktır. 5 yıllık kesintisiz istikrar dönemleri gelecektir.Yasama ile yürütme daha sandıkta ayrılacak, meclisi de hükümeti de kurulacak 2 sandıkla millet doğrudan seçecek. Hükümet ile meclis arasında yeni bir uzlaşma kültürü ortaya çıkacak. Erken seçim krizleri tarihe karışacak, daha rasyonel bir siyaset anlayışı gelecektir. Bu sistemde hesap verme yükümlülüğü olmayan hiçbir makam kalmayacak. Cumhurbaşkanına, yardımcılarına ve bakanlara cezai sorumluluk gelecektir. Bu yönden meclisin denetleyici yetkileri güçlenmektedir. Yeni sistemle birlikte bağımsız ve tarafsız yargı geliyor. Kuvvetler ayrılığı artık lafta kalmayacak, bu ilke derinlik kazanacaktır. Askeri yargı kalkacak, asker-sivil ayrımı bitecek, vatandaşlarımızın hepsi aynı yargı kurumlarına tabi olacaktır. Seçme yetkisine sahip olan gençlerimize seçilme imkanının da tanınmasıyla birlikte gençlerin demokrasiye ve siyasete katılımı artacak, milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkmasıyla artan nüfusun Meclis’te temsili sağlanacak, seçmenle seçilen milletvekillerinin iletişimi biraz daha artacaktır” şeklinde konuştu.

12 Eylül Anayasa’sında sistemin sürekli arıza verdiğini de söyleyeh Metin Çelik, “Sezer-Ecevit kavgasını hepimiz hatırlıyoruz. Cumhurbaşkanı, Başbakana anayasa kitabını fırlattı. Gecesine ekonomik kriz çıktı, ülke perişan oldu. Sonra 15 yıl boyunca önümüze çıkarılan sayısız engel var. 367 icadı çıkardılar. Partimize kapatma davası bile açtılar. Hukuk sistemini siyasete ayar çekmek için kullanmaya kalkıştılar. Millet bunları unutmaz. Sonra bürokratik hantallık var. İşleri ne kadar hızlandırsan da bir yere kadar. 15 yılda Türkiye’yi üç kat büyüttük, ama bunu yaparken neler çektik, ne zorlukları geride bıraktık. İnşallah tıkır tıkır işleyen bir yönetim sistemimiz olacak.15 yılda yaptığımızı 5 yılda yapacağız, yapmak istediğimiz çok icraatlar, çok hizmetler, çok projeler, çok reformlar var daha” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan sonra ne olacak sorularıyla ilgili olarak ise Metin Çelik şunları söyledi: “Milletimiz nasıl Recep Tayyip Erdoğan’ı, Erbakan’ı, Özal’ı, Menderes’i bulup çıkardıysa yine her zaman ülkeyi en iyi yönetecek kişileri bulup çıkarır. Partiler adaylarını gösterir, millet de yeni Cumhurbaşkanını seçer. Asıl mevcut sistem problemli bu konuda. Yapısında, işleyişinde sayısız sıkıntı var. Düşünün, mevcut sistemde milletimiz tutup sandıktan Tayyip Erdoğan’ı çıkarmasaydı, Ak Parti’yi birinci parti yapmasaydı, 90’lı yılların parçalanmış siyaseti sürseydi ne olurdu Türkiye’nin hali? Ama ne oldu? Aziz milletimiz istikrarı seçti, güveni seçti, kendi mayasından olanı bulup çıkardı. Biz milletimizin ferasetine, sağduyusuna, en çok da demokrasi tecrübesine güveniyoruz. Millet doğru adamı eğrisinden pek güzel ayırır, doğru partiyi, doğru adamı seçer. Yeni sistem kişi üzerine kurulu değil. Hızlı karar alan, uygulayan, etkili ve daha icraatçı bir yönetim anlayışı üzerine kurulu. İşin güzelliği de burada.10 yıl sınırının getirilmesinin sebebi budur. Siyaset kendini sürekli yenileyecek, milletin bağrından milletin taleplerine, isteklerine uygun yeni nesil siyasetçiler çıkacaktır. Biz 2023 hedeflerini gerçekleştireceğiz. Ardından 2053, 2071 hedeflerine inşallah böyle ilerleyeceğiz.”

Milletin tokadı 1950’de CHP’ye attığını ve CHP’nin bir daha kendine gelemediğini söyleyen Metin Çelik, “Bu millet kimi nereye çıkaracağını, kimi nerede tutacağını çok iyi bilir. Sandıkta yüzde 50’nin üzerinde oy alıp meşru yoldan iktidara gelen, 10 milyonlarca seçmenin oyunu almış, güvenini kazanmış olandan tek adam olmaz. Meclisin ve bizzat milletin denetlediği birinden tek adam olmaz. Uydurmuşlar bir yalan, Cumhurbaşkanı canı istediğinde Meclisi feshedebilecekmiş, sabah akşam bunu söyleyip duruyorlar.Yeni sistemde Cumhurbaşkanı da Meclis de seçimleri birlikte yenileme kararı alabiliyor. İster Cumhurbaşkanı versin bu kararı, ister Meclis. İki seçim birlikte yenileniyor. Cumhurbaşkanı bu kararı verdikten sonra görevine devam etmiyor ki. Ne oluyor? Yeniden aday olup milletin yüzde 50+1 oyunu almaya çalışıyor. Üstelik Cumhurbaşkanı 1. döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa, kendi görev süresini de kısaltmış oluyor. Cumhurbaşkanı 2. döneminde bu kararı alırsa, yeniden aday olamayacağı için görevine tümden veda ediyor. Bu yeni düzenleme tam manasıyla devlet adamlığı getiriyor, ciddiyet getiriyor, uzlaşma ve uyum getiriyor. İki de bir milletin önüne erken seçim sandığı koymayın diyor. Sorun çıktıysa aranızda çözün diyor. İşte bu yüzden yeni sistemle erken seçimler tarih oluyor. Bu düzenlemeyle kimse kolay kolay seçim yenileme kararı almaz” ifadelerinde bulundu.