Yerli ve milli olmak

mafacanCumhuriyet Meydanı çelenk sunma töreni için toplanan mahşeri kalabalığı almadı, ezilme tehlikesi geçirenler oldu, Anadolu kadınının 96 yıl önce yazdığı destanın hatırlanıp gözlerin şelale olması, kalplerin sıkışması riskine karşılık ambulanslar hazır tutuldu!..

Kırşehir’in “10 Aralık Kadın Mitingi”nin 96’ncı yıldönümü kutlu olsun!

Vali ve Belediye Başkanı’nın fuar nedeniyle şehir dışında olmalarının eksikliği hiç ama hiç hissedilmedi, kişiye değil makama ziyaret yapıldığı için, tören komitesinin ikinci uğrağı Valilik ve ardından Belediye oldu…

Amir memur takımı törene eksiksiz katıldı, günün anlam ve öneminin kamu tarafından dört dörtlük anlaşıldığı böylece net olarak görüldü.

Maarif Müdürlüğü müfredata koymuş helal olsun, yerel değerler özellikle anlatılıyor olmalı ki okullarımızda, tatbikini bizzat gördük, alanda kaç okul vardı sayamadım…

Mİlla ki öğrencilere evvela yaşadıkları şehrin tarihini anlatmayıp da tutup Alaska’yı anlatacak halleri yok heralde.

Cumhuriyet Meydanı ile Rektörlük arasında sadece üç metre eninde bir yol var…

Rektör başta olmak üzere üniversite çalışanları derhal bi koşu iniverdiler odalarından bırakıp yoğun mesailerini, külliyeden otobüslerle akın akın gelen öğretim kadrosu ve beraberindeki öğrencilerle bir kez daha bu sayede gurur duyduk. Kuru kuruya bir çelenk sunumu demeyin, içinde şehirle bütünleşmek var şehri ülkemizin değişik şehirlerinden gelen öğrencilere tanıtmak var.

Yoğun Meclis çalışmaları dolayısıyla Ankara’da bulunan 3 vekilimizin kutlama telgrafları tek tek okundu, dinleyenlerin gözleri doldu, döktürmüşler maşallah!..

Yetinmemişler, Başbakan’a da konuyu çıtlatmış olacaklar ki, törenin yapıldığı esnada televizyondan reform paketini okurken kadınlara ayrılan teşviklere geldiğinde, 10 Aralık Kadın Mitingi münasebetiyle ilimize selam etti!

Bünyesinde kadın komisyonu bulunan Kent Konseyi yayımladığı gazete ilanı ile “10 Aralık Kadın Mitingi”ni kutladı…

10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü atlaması ise şehirde büyük infial yarattı!

En büyük teşekkür illa ki sivil toplum örgütlerine…

Şehrin tarihine, kültürüne, değerlerine sahip çıkmak olur da ancak bu kadar olur yani.

Kırşehir’in 10 Aralık Kadın Mitingi her sene olduğu gibi yine bu yıl da coşkuyla kutlandı, anma töreninin programdaki yoğun sıkışıklık nedeniyle “öğle yemeği” arası verilmeden çeşitli etkinliklerle gecenin ilerleyen saatlerine kadar süreceği kaydedildi…

E biraz yorgunluk olacak ama neyse, 81 vilayet arasında ayrıcalıklı bir tarihe sahip olmanın bırakalım da bu kadar bir külfeti olsun.

Darısı Karaman’ın Şapka Bayramı’na…

Kırklareli’nin İstiklal Yolu yürüyüşüne.

 

 

mustafa-afacan-bant