Yıldırım’dan esnafa müjde

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINA KATILDI. (ENİSE VURAL/ANKARA-İHA)

 “Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor. Esnafımız işyerini satın almak isterse, 500 bin lira krediyi 10 yıl vadeyle alabilecek”

“Belediyelere emlak vergisi veriliyor. Bazı belediyeler ellerindeki parayı bütçeyi doğru dürüst kullanmıyor, çar çur ediyor, para bitince vatandaşın malına göz dikiyor. Şimdi buna el attık. Yüzde 50’den fazla artıramayacak.”

 

Başbakan Binali Yıldırım, Halkbankası ile Teskomb’un yeni bir adım attığını ve esnaflara yeni bir müjde verdiklerini belirterek, “Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor”dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, esnaflarla ilgili yeni bir kararı vatandaşlarla paylaşan Yıldırım, şu açıklamada bulundu:

“Eğer bir ülke büyüyecekse, kalkınacaksa bu ancak ve ancak bütün toplum kesimlerinin birlikte hareket etmesiyle, çalışmasıyla mümkün. Esnafla, çiftçiyle, işçiyle, emekliyle, genciyle, kadınıyla, yaşlısıyla ortak bir hedef için çalışan büyük bir aileyiz. Türkiye için çalışan, katmadeğer üreten herkesin başımızın üzerinde yeri var. Esnafımızıla ilgili özel bir paragraf açmak istiyorum, biz esnafımızı büyüyen, güçlü Türkiye’nin ana bel kemiği olarak görüyoruz. Böyle gördüğümüz için 15 yıldır desteğimiz devam ediyor, 22 katrilyona çıkmış, 153 milyon lira 22 milyar nere? 2002’den bu tarafa, 1,5 milyon esnaf ve zanaatkar sadece 70 milyar kredi k ullandı. Bu yılın ilk 9 ayında esnafa açtığımız kredi 9 milyarı geçti. 2002’den bu tarafa Halkbankası tarafından verilen ve düşük faizli krediler için hazinenin sağladığı destek miktarı 5,5 milyar nere? Esnafa ne yapsak azdır, daha fazlasını da bütçe imkanlarıyla yapacağız. Yüksek faiz sürekli olacak bir şey değil, önemli faizlerin makul bir seviyeye gelmesi. Esnafa faiz farkı desteğine ihtiyaç kalmaması, hedefimiz budur. Türkiye’nin büyümesi için buna ihtiyacımız var. Bazı kararlar alacağız. Bu faiz meselesinin Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlarla orantılı olmadığını söylüyoruz.”

VALİLER TOPLANTISI

Geçtiğimiz günlerde valilerle yaptığı toplantıya hatırlatan Yıldırım, “Merkezi yönetimi baş olarak görürsek, yerel yönetimler el ve ayaklardır. Birlikte çalışmadan başarılı olunmaz.Biz onlara özetle şunu söyledik, ‘iş yaparken usul ve biçim hatalarına takılmayın’. Sahada iş üreten herkes hata yapabilir. Eğer usulde hata yaparım diye korkarsanız, şekilde hata yaparım diye korkarsanız, hiçbir iş yapamazsınız. Dolayısıyla vatandaşın beklentisi de bir başka bahara kalır. Hata affedilir ama hainlik affedilmez. Onun için sahada bulunanların planlama yapanlara göre çok daha önemli sorumluluğu ve gücü var. Çünkü, onlar olayın içindeler.Ankara’dan uzaktan çözümüüretmek pek de mümkün değil. Sahadaki buradan daha iyi. Çözüm de yerinde olmalı, bunu bütün valilerimize anlattık. Önümüzdeki günlerde terörle mücadele başta olmak üzere birçok alanda valilerimiz, muhtarlarımız bulundukları yerlerin konumlarıyla çok daha fazla yetki kullanarak gerekli çözümleri üretecekler. Artık her şeyi Ankara’ya havale etme dönemi yavaş yavaş kalkacak” diye konuştu.

FAİZLERİN YÜKSEKLİĞİ

Faizlerin yüksekte seyretmesinin ekonomik kurallarla izahının mümkün olmadığını anlatan Yıldırım, “Bu konuda hükümetimizin birinci derecede öncelikli maddeleri arasında yer almıştır. Alacağımız tedbirlerle, ekonomiye yönelik yeni kararlarla faizlerin de kendi doğal sınırı içinde kabul edilebilir sınırlara çekilmesini sağlayacağız. Böylece yatırımlarda ilave hazine desteği gerekmeden bu yatırımların gerçekleşmesi mümkün hale gelecek” dedi.

KREDİ KULLANAN ESNAF SAYISI

Kredi kullanan esnaf sayısına değinen Yıldırım, “15 yıl önce 63 bin, bugün 450 bin esnafımız bu ucuz krediden kullanma imkanına sahip. Kredi üst sınırı ne? 2002’de 5 bin lira, bir sürü bankada muamele. Onun da beşte biri masraf. Şimdi ne oldu? 150 bin lira. Faiz oranı da yüzde 47, aldığı paranın yarısını kesiyor. Tam bir soygun. Şimdi ne kadar? Sıfırla 4,5 arası. 4,5’un üzeri yok, üzerini Hazine karşılıyor” dedi.

SOMALİ’DE TERÖR SALDIRISI SONRASI BİRÇOK İNSANIN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ BELİRTEN BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, “TERÖRE KARŞI FARKLI STANDARTLAR, İKİ YÜZLÜ DAVRANIŞLAR TERÖRÜ YOK ETMEYE DEĞİL, TERÖRÜN DAHA FAZLA AZMASINA VESİLE OLMAKTADIR” DEDİ. (ENİSE VURAL/ANKARA-İHA)

ESNAFA MÜJDE

Halkbankası ile Teskomb’un yeni bir adım attığını belirten Yıldırım, “Burası esnaflarımıza yeni müjde. Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor. Esnafımız iş yerini satın almak isterse, 500 bin lira krediyi 10 yıl vadeyle alabilecek. Esnaf ve sanatkarlarımız iş yerinde yeni araç alırsa, binek olur, kamyonet olur, kamyon olur, minibüs olur. Ne alırsa alsın, sıfır araç, taşıt edindirme kredisini de kullanabilecek. Bunun da vadesi 5 yıl, 500 bin lira. Tabii bütün bunların faizi piyasa faiziyle değil, özel. Hazinenin desteklediği düşük oranlı faiz olacak. Bütün bu yenilikler esnafımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

“BELEDİYELER ELLERİNDEKİ

PARAYI DOĞRU KULLANAMIYOR

Diğer önemli bir konunun da ‘bu hafta komisyonda görüşülen torba yasanın’ olduğunu kaydederek, “Birçok toplum kesimini ilgilendiren konular var. Bunlardan birisi, belediyelere emlak vergisi veriliyor. Bazı belediyeler ellerindeki parayı bütçeyi doğru dürüst kullanmıyor, çar çur ediyor, para bitince vatandaşın malına göz dikiyor. 100 liralık yere 5 bin lira kıymet koyuyor. Burası dağ başını mı kardeşim? Sana verilen yetkiyi bu kadar aymaz bir şekilde nasıl istismar edersin? Şimdi buna el attık. Yüzde 50’den fazla artıramayacak. Bunları da daha ziyade muhalefet belediyeleri yapıyor. Buna da bilin. Vatandaşım bilsin. İster muhalefet ister iktidar kim yaparsa yapsın, belediyeler verilen bu hakkı kötüye kullanamaz. İstemezdik böyle bir sınır getirmeyi. Sorumsuz davranırsanız, vatandaşı yok sayarsanız, böyle bir sınırlama elbette gelecek. Vatandaşlarımızın, basiretsiz yöneticilerin hatalarını ödemesinin önüne geçiyoruz. Enflasyon oranı, onu geçmemesi lazım. Orada bir değişiklik imar uygulaması olur, şu olur bu olur biraz değer artışı olur. Yüzde 3 bin 500-yüzde 5 bin olur mu be kardeşim? Bu gaddarlıktır. Bunların hesabını verecekler, öyle ben yaptım oldu yok. Şimdi tıpış tıpış aldıkları paraları geri verecekler, yeni beyannameler düzenlenecek. Yüz liralık bir değer varsa, 150 lira en fazla matrah üzerinden vergisini ödeyecek” dedi.

Ayrıca belediyelerin mücavir alanları içinde vatandaşın kullandığı tarım arazilerinin olduğunu belirten Yıldırım, “Fakat sahibi değil, imara açılan yer değil. Hali hazırda kullanılan arazi ama tarım arazisi. Bunların içinde bulunduğu bu yanlışı, fiili durumu düzeltmek gerekiyor. Bunu da doğrudan satın alma hakkı veriyoruz. 10 sene önce yer yapmış, fakat imarsız. Şimdi bunlara diyoruz ki makul bir bedel üzerinden bu yer zaten senin, parasını ver al. Vatandaşın bir derdini daha çözmüş olacağız” diye konuştu.

“2018 TASARRUF YILI OLACAK”

Başbakan Yıldırım, 2018 yılının tasarruf yılı olacağını söyleyerek, “Tasarrufa önce kamuda başlayacağız. Yeni araç alımı yok. Güvenlik konusu, acil konular dışında devlete, belediyelere oraya buraya araç yok. Yüksek silindir hacimli araç kullanımına sınırlama getiriyoruz. Önce kendimizden başlayacağız. Bir önemli düzenleme şudur, kurumlar vergisini 3 yıllığına, 2018-2019-2020 yılları, yüzde 20’den 22’ye getiriyoruz. Buna ihtiyaç var. Motorlu taşıtlar vergisinde yüzde 10’luk artış yaptık. Vatandaşımızın ikazı, Cumhurbaşkanımızın da talimatı çerçevesinde normal bir seviyeye getirdik. Bunu yaparken de 1300 cc motor hacminde olan araçları muaf tuttuk. Bir başka konu da engelli araçlarıyla ilgili düzenlemedir, düzenlemeyi o şekilde yaptık ki 150 bin liraya kadar olan araçlar, hiçbir vergiye tabi olmadan alınabilecek” açıklamasında bulundu.

İHA