“Yok Oluşa Dur de Projesi”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında düzenlenen protokol kapsamında hazırlanan “Yok Oluşa Dur de Projesi” kapsamında, Kastamonu, Bolu ve Yalova illerinde faaliyet gösteren Kadın Girişimciler Kurulları tarafından temin edilen 800 adet kivi fidanı ve mısır, fasulye, domates, kabak gibi çeşitli sebzelere ait asırlık ata tohumları, 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen selden etkilenen başta Bozkurt olmak üzere İnebolu ve Çatalzeytin’de üretim yapan kadın çiftçilere dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Mücahit Temur, TOBB Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Halime Nilgül Şener, Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Bengi Şener, İcra Kurulu Üyesi Muazzez Muhsiroğlu’nun katılımıyla gerçekleşen dağıtımda söz alan İl Müdür Vekili Mücahit Temur, “Selden etkilenen bölgelerimizde bakanlığımız olarak birçok çalışmaya imza attık. Gerek entegre projelerle gerekse afet ödeneği ile çiftçilerimize hem maddi hem de ayni olarak katkılarda bulunduk. Bunun dışında sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz ortak projeler ile de çiftçilerimizin yaralarına derman olmaya çalışıyoruz. Bölgenin yeniden toparlanması ve çiftçimizin eski gücüne kavuşması için Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak elimizden geleni yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

TOBB Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı H.Nilgül Şener ise, “Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veren Kadın Girişimciler Kurulu ve üyeleri selden sonra bize ne yapabiliriz diye sordular. Çünkü buradaki insanların özellikle kadınların ciddi desteğe ihtiyacı vardı. Baktık ki tarımsal üretimle ilgili neredeyse ellerinde hiçbir şey kalmamış. Gördük ki bu kadınlar bir şekilde desteklenmeli. Bizler de İl Tarım Müdürlüğü ile iletişime geçerek neler yapabileceğimizi tartıştık. Yalova İl Tarım Müdürlüğü’nün destekleri ile Yalova Kadın Girişimciler Kurulu 800 adet hibe kivi fidanı gönderdi. Bolu Kadın Girişimciler Kurulu ellerinde mevcut asırlık Ata tohumlarını gönderdi. Böylece elimizde kadınlarımıza dağıtabileceğimiz ve onların gönüllerine dokunabileceğimiz materyalimiz oluşmuş oldu. Kastamonu İl Tarım Müdürlüğü de bizi kadın çiftçilerimizle buluşturdu. Gerekli organizasyonları hazırladı. Bu vesile ile bugün burada emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım dağıtılan fidanlar ve tohumlar kadınlarımıza bolluk ve bereket getirir. Herkesin emeğine sağlık” dedi.