Yol projelerine YAKIN TAKİP

Kastamonu milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir dün Ankara’da Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal’ı makamında ziyaret etti.
Ziyarette Karayolları Genel Müdürlüğünün, bölgede ve Kastamonu’da yaptığı ve yapmayı planladığı yatırımlar ile ilgili istişarelerde bulunulduğu belirtildi.
Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Milletvekili Demir, Karayolları Genel Müdürlüğünün bu yıl Türkiye genelinde en büyük yatırım bütçesini Kastamonu iline ayırdığını ifade ederek şunları söyledi;
“850 milyon bedelli Kırık Varyantı projesi ihalesi yapıldı. İnebolu-Kastamonu yolu ihalesi sonuçlanmak üzere; ihale bedeli 1,9 milyon TL… Ayrıca; Araç, Karabük, Kastamonu yolu, Azdavay-Kastamonu yolu ve toplamda 3,5 milyonluk yatırım yapılıyor. Bunun yanında Cide’den başlamak üzere sahil kesiminde tadilat ve bakım çalışmaları devam ediyor. Bu işin ihale bedeli ise 13 milyon TL civarında… Ayrıca, Genel Müdür İsmail Kartal’dan Kastamonu-Taşköprü yolu için 2018 yılı içerisinde sıcak asfalt sözünü de aldık.”

“Bartın-Kurucaşile yolu
2019 içerisinde tamamlanacak”

Milletvekili Murat Demir, sahil yolu ile ilgili açıklamalarda da bulundu.
2019 yılı içerisinde Çakraz-Kurucaşile yolunun tamamlanacağını ayrıca proje değişikliğinden dolayı Kurucaşile-Cide yolu ihalesinin 2018 yılının ilk çeyreğinde yapılacağını belirten Demir şunları söyledi:
“ Çakraz-Kurucaşile yolu ihale edildi, 2019 yılına kadar Kurucaşile’ ye kadar yol bitecek. Kurucaşile-Cide arası uygulama proje etüd  çalışması devam ediyor.  Cide içinde geçecek yol güzergâhında özellikle Ece Mahalle sakinleri ve Belediye Başkanımız yoğun isteği nedeni ile bir güzergah değişikliği olmuştur.  Bu güzergah değişikliği sonucu ilave projeye 2 bin 400 metre bir tünel ve bir kavşak bir kısa viyadük ilave edilmesi sebebi ile proje yapım ihalesi 2018 Yılı ilk çeyreğine uzayacak.”
Demir, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal’ın sahil yolunun Genel Müdürlüğün öncelikli projeleri arasında yer aldığını, Başbakan ve Bakan’ın konuyu takip ettiklerini, sahil yolunu Cide ve sonrasında İnebolu’ya ulaştırmayı hedeflediklerini söylediğini de kaydetti.

“Yatırım ve hizmetleri
adım adım takip ediyoruz”

Demir, görüşmeyle ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Hemşerilerimiz hiç merak etmesinler. Bizler Kastamonumuza yapılacak, yapılması planlanan yatırımları ve hizmetleri adım adım takip ediyoruz. Kastamonu yol açısından zor bir coğrafyada bulunuyor. Sahil ve iç kesim ayrımı yapmadan, köy şehir ayrımı yapmadan ulaşımı kolaylaştırmak için ne tür hizmet gerekiyorsa onun yapımının takipçisi olacağız. Karayolları Genel Müdürümüz ile verimli toplantı gerçekleştirdik. Kendisine başarılar diliyoruz.”

Milletvekili Demir, ayrıca Cide ile ilgili yatırım konularında şu bilgileri verdi:

“ Cide Devlet Hastanesi Tip proje kapsamından çıkarılıp bölgeye has bir proje uygulaması yapılacak. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı Temmuz ayında proje ihalesine çıkıyor ve Ekim ayında da yapım ihalesi gerçekleşecek. Biz istiyoruz ki yapılacak bina Cide’nin güzelliğini bozmasın. Yöremize özel olsun.”