“Yüksek fiyat, üretimi olumsuz etkileyebilir”

Sarımsakçı vekil hem mutlu, hem endişeli

“SPEKÜLATÖRLERİN PARMAĞI VAR” – Sarımsaktaki fiyat artışından memnuniyet duyduğunu belirten deneyimli siyasetçi Yıldırım, “Ne var ki bu fiyat artışının ardında bu sezonki üretim düşüklüğü yanı sıra şehir dışındaki spekülatörlerin de parmağı var” tespitinde bulundu.

“ÇİFTÇİ TOHUMLUK SARIMSAĞINI SATABİLİR” – Yüksek fiyatın yeni sezon sarımsak dikimini olumsuz etkilemesinden korktuğunu dile getiren Yıldırım, “Çiftçi yüksek fiyat getirisi nedeniyle elindeki tohumluğu dikmek yerine satabilir” değerlendirmesinde bulundu.

“HAK ETTİĞİ DEĞERE KAVUŞTU” – Yıldırım “sarı-beyaz ırk” olarak ifade ettiği Taşköprü sarımsağının kalite ve tanınırlık olarak hak ettiği değere kavuştuğunu söyleyerek, “Sarımsak pazarlarımıza Çin sarımsağı girmesi yasak olsa da, tarlalarımızda ekiliyor ne yazık ki” dedi.

 

Kendisi de sarımsak üreticisi ve işleyicisi olan ilimiz eski milletvekillerinden Mehmet Yıldırım, Taşköprü sarımsağı ile ilgili gazetemize değerlendirmede bulundu.

Taşköprü sarımsağının kilogram fiyatının 25 Türk Lirası’nı bulmasını üretici adına olumlu bir gelişme olarak niteleyen Yıldırım, ancak bu fiyat artışının ardında başka sebeplerin de aranması gerektiğini kaydetti.

“Üretim düşüklüğü yanı sıra spekülatörler de devrede”

Sarımsaktaki fiyat artışından memnuniyet duyduğunu belirten deneyimli siyasetçi Yıldırım, “Dolu yağışı nedeniyle bin ila iki bin dönüm arazide Taşköprü sarımsağı zarar gördü ve bu rekolte düşüklüğüne yol açtı. Üretimdeki bu düşüş fiyat artışında etken oldu olmasına da, şehir dışındaki spekülatörlerin de fiyatın artmasında parmağı var” tespitinde bulundu. Şehir dışındaki kimi sarımsak firmalarının önemli oranda Çin sarımsağı depoladıklarını ifade eden Yıldırım, “Bu ayın sonu itibarı ile Taşköprü sarımsağı piyasadan çekilmeye başlayınca, bu spekülatörler buzhanelerindeki tonlarca Çin beyazı sarımsağını aynı fiyattan piyasaya sürmeyi planlıyorlar” dedi.

“Yeni sezon dikimi tehlikede”

Sarımsaktaki yüksek fiyatın bu ay içinde başlayacak olan yeni sezon ekimini olumsuz etkilemesinden korktuğunu dile getiren Yıldırım, “Çiftçi yüksek fiyat getirisi nedeniyle elindeki tohumluğu tarlaya dikmek yerine, pazarda tüketiciye satabilir” değerlendirmesinde bulundu.

“Çin sarımsağının pazara girmesi yasak, tarlaya dikimi serbest”

Yıldırım sarı-beyaz ırk olarak ifade ettiği Taşköprü sarımsağının kalite olarak hak ettiği değere kavuştuğunu söyleyerek, “Sarımsak pazarlarımıza Çin sarımsağı girmesi yasak olsa da, tarlalarımızda ekiliyor ne yazık ki” dedi.