YÜREĞİMİZE ÇIĞ DÜŞTÜ

24 saat içinde düşen iki çığ nedeniyle 38 kişi hayatını kaybetti

Van Bahçesaray’da önceki akşam yaşanan çığ felaketinin ardından dün kurtarma çalışmalarını yürüten ekiplerin üzerine ikinci bir çığ düştü. İlkinde 5, ikincisinde güvenlik görevlileri ve itfaiye erlerinin de aralarında olduğu 33 kişi olmak üzere 38 kişi can verdi, 53 kişi de yaralandı.

Van Bahçesaray Karabet geçidinde bir iş makinesi ve bir minibüsün üzerine önceki akşam çığ düştü. Başlatılan kurtarma çalışmalarında 8’kişi sağ kurtarılırken 5 kişinin de cansız bedenine ulaşıldı.

Ulaşılamadığı değerlendirilen 2 kişi için de AFAD Van ve koordinasyonundaki Jandarma, UMKE, 112 Acil Sağlık, Karayolları, Büyükşehir Belediyesi ile itfaiye ekipleri dün sabah 07.00’de ikinci bir kurtarma çalışması başlattı. Çalışmalar sürerken dün 12.00 sularında ikinci bir çığ düştü. Bu olayda da ilk belirlemelere göre aralarında Jandarma personeli, güvenlik korucuları, itfaiye erleri ve kurtarma gönüllüsü vatandaşlarolmak üzere toplam 33 kişi çığ altında kalarak hayatını kaybetti. Her iki çığda hayatını kaybedenlerin sayısı 38’e yükseldi.

Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 59 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK)  ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara’dan askeri uçakla bölgeye gönderildi. Bölgeye ayrıca 28 ambulans ve 10 Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi gönderildi. Haberleşmenin aksamaması için alanda bir mobil baz istasyonu kurulmaya başlanırken 3 mobil baz istasyonu daha yola çıkarıldı.