“Zincir”e vurulduk!

Bakkal ve küçük marketler yarı yarıya azaldı

Kentimizde, ülke çapında yaygınlığa sahip  61 olan zincir market sayısı, yeni açılacaklarla birlikte daha da artacak. Şu anda bile 2 bin kişiye bir zincir marketin düştüğü kentimizde zincir market  furyası hiçbir müdahaleyle karşılaşmadan sürüyor.

Bu durum karşısında rekabet gücü kalmayan, müşteri bulamaz hale gelen küçük bakkal ve marketler ise eridikçe eriyor. 10 yıl kadar önce kentimizde 400’e yaklaşan bakkal+market sayısı neredeyse yarı yarıya azalmış ve 215’e kadar düşmüş durumda.

 

Hemen her mahallede, neredeyse her köşe başında açılan zincir marketler, yerel esnafa nefes alacak alan bırakmamakta kararlı gözüküyor.Ülke çapında yaygınlığa sahip zincir marketlerle rekabet edemeyen küçük bakkal ve marketler kapılarına kilit vurmaya devam ederken, sonlarını getiren rakibin yeni şubeleri de sıraya girmiş açılış için gün sayıyor.

Şu anda kentimizde ulusal satış ağına sahip zincir market sayısı 61’e ulaşmış durumda.  Bunlardan en yaygın durumdaki üçlüden 24 tane A101, 19 tane ŞOK, 15 tane de BİM şubesi bulunuyor. Bu sayı kentin bazı noktalarında açılış günü saymakta olan yeni zincir market şubeleriyle daha da artacak. Bu üç zincir marketten A101’in Tosya’da,BİM’in ise OSB’de bölge depoları bulunuyor.

Ulusal ölçekte faaliyet gösteren diğer marketlerden Migros, kentimizde şu anda iki olan şube sayısını Kuzeykent ve Olukbaşı şubeleriyle dörde yükseltmek üzere. CarrefourSA’nın ise ilimizde şu an için sadece bir şubesi bulunuyor.

Küçük bakkal ve marketlerimiz ulusal market zincirlerine karşın dayanamayıp yok olup gitmeye devam ederken, yerel sermayeyle kurulmuş bir grup market de bunlara karşı adeta meydan muharabesi veriyor.

Bunlar 1 şube ile Dünya Gross, 3 şube ile Murat Gıda, 2 şube ile Kebeci AVM, 5 şube ile de EFEM Market.

Kentimizde şu anda esnaf odasına kayıtlı 215 bakkal+market, 38 de büfe+bakkal bulunuyor. İl genelinde ise bu rakam 922.

2000’lerin  başında 400’e yakın olan bu sayı, ardı ardına açılan zincir market şubeleri karşısında tutunamayıp eridikçe eridi.

Şu anda kentimizde 2 bin kişiye ulusal bazda ağı bulunan bir zincir market düşüyor. Belli bir seviyeyi tutturmuş yerel marketler ve yeni açılacak zincir market şubeleri de mevcut rakama eklendiğinde, Kastamonu neredeyse her 1500- 1600 kişiye bir zincir marketin düştüğü kent durumuna gelecek.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, geçtiğimiz günlerde yinelediği konuyla ilgili açıklamasında perakende yasasının ivedilikle güncellenmesi gerektiğini vurgulamıştı. Palandöken, “Zincir marketler haftanın 7 günü, sabah 8-9 akşam 9-10 çalışıyor. Her sokağa, her mahalleye yan yana, karşı karşıya açılıyor. Bunlar yetmezmiş gibi bir de beyaz eşyadan kırtasiyeye, konfeksiyondan bilgisayara kadar satmadıkları hiçbir ürün çeşidi yok. Sayı olarak esnafımız kat be kat fazla fakat sermaye ve şube olarak aynı oranda da az. Nasıl ki 100 kiloda birisinin 50 kiloda birisiyle güreşmesi haksızlık olacaksa, ticari hayatta da esnafımızın zincir marketlerle başa çıkması beklenemez. Serbest piyasa fakat etik ve ticari ahlaka uygun bir ortam sağlanması için esnafımız Anayasamızda belirtilen şekilde korunmalı. Perakende Yasası ivedilikle güncellenerek zincir marketlerin açılış, kapanış, saat ve konumlarına düzenleme getirilmeli. Haftada 1 gün kapalı olmaları da esnafımız için önemli bir beklenti” demişti.