‘Zincir’lerin ziyareti sorun yarattı

Belediye’den “ürün satın almıyoruz” açıklaması geldi

4 zincir market temsilcisinin ramazan yardımlarıyla ilgili Belediye’ye yaptığı ziyaret, ürün tedariğinin buralardan yapılacağı ve yerel esnafın bu işin dışında kalacağı şeklinde bir izlenim yaratınca sosyal medyada tepkilere yol açtı. Esnaf temsilcileri devreye girdi. 

KESOB Başkanı Ergin, bilgi için Belediye’yi aradı; KGMİSO Başkanı Dravor, sosyal medyadan “Bir hayır karşılığı vereceklerse sorun yok. Belediye bütçesinden ya da hayırseverler tarafından ödeme yapılacaksa yerel esnafa bu nasıl anlatılacak?” sorusunu yöneltti. 

Bunun üzerine paylaşımını yenileyen Başkan, görüşmeye açıklık getirdi. Dün de Belediye’den, “Herhangi bir ürün satın almıyoruz. Bu marketlerin bizlere ulaştırmış olduğu ücretsiz yardım kartlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz” açıklaması yapıldı.

Zincir marketlerden dördünün temsilcilerinin, ramazan ayında yapılacak yardımlarla ilgili olarak Belediye’ye yaptığı ziyaret ve Başkan Vidinlioğlu’nun bu konudaki sosyal medya paylaşımı, “yerel esnaf” duyarlılığı noktasındaki tepkileri beraberinde getirdi.

Bu noktada esnaf temsilcileri de devreye girip, ürün tedariği noktasında bir görüşme yapılıp yapılmadığını öğrenmeye çalıştı. KESOB Başkanı Dursun Ergin, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt’la telefon görüşmesi yaptı. KGMİSO Başkanı Dravorda,sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,“Adı geçen marketler bir hayır karşılığı vereceklerse sorun yok. Belediye bütçesinden ye de hayırseverler tarafından ödeme yapılacaksa yerel esnafa bu nasıl anlatılacak?” sorusunu yöneltti.

Bu gelişmeler üzerine paylaşımını yenileyip ziyaret konusunda aydınlatmaya giden Vidinlioğlu,zincir mağazalardan ürün tedariği yapmadıklarını,  BİM, Carrefour SA, Şok ve Migros’un  ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak kartların tedariğini sağlayacaklarını belirtti.

Belediye’nin sosyal medya hesabından da dün benzeri yeni bir açıklamada daha bulunuldu ve şöyle denildi:

“Yorumlarda gördüğümüz üzere, paylaşımı yanlış anlama durumu oluşmuş. Kastamonu Belediye Başkanlığı olarak bu zincir marketlerden herhangi bir ürün satın almıyoruz. Bu marketlerin bizlere ulaştırmış olduğu ücretsiz yardım kartlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bizim görevimiz burada paylaşmaya ve iyiliğe köprü olmaktır. Yerel esnaflarımız da böyle bir hayrın içerisinde yer almak isterlerse yardımlarını bize ulaştırabilirler elbette. Bu sayede daha çok ihtiyaç sahibinin yüzü gülmüş olur.”