1471 koçyiğit göreve hazır

Kastamonu Gölköy  5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı’nda düzenlenen 24. dönem Uzman Erbaş Asayiş Kursunu başarı ile tamamlayan bin 471 uzman erbaş için tören düzenlendi.

Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Kışlası tören alanında 12 hafta süren asayiş kursuna katılan uzman erbaşlar, operasyon eğitimi, pusu, baskın, hukuk, insan hakları, arama kurtarma ve ilk yardım eğitimi aldı. Kursu başarıyla tamamlayan bin 471 uzman erbaş için alayda 24. dönem Erbaş Asayiş branşı kapanış töreni yapıldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı, gelen kutlama mesajları okundu, J. Uzman Onbaşı M. Recep Aslıvar’da Zap Suyu adlı şiiri okudu.

Törende kursu derece ile bitiren askerlere Kastamonu Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, Bilecik 2’inci Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel ve Kastamonu Belediye Başkanvekili Eşref Can tarafından kurs belgeleri, plaket ve hediye takdimi yapıldı.

Ahmet Ceylan

Törende uzman erbaşlar adına bir konuşma yapan Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Ceylan, “Aldığımız eğitimle bundan sonraki görev yerimizde milletimizin hizmetinde olacağız. Burada geçen günlerimizde dayanıklılığımızı arttırarak, sabretmeyi, en zorlu koşulların üstesinden gelebileceğimizi keşfettik ve fiziki kondisyonumuzu en üst seviyeye çıkardık. Bunlardan daha önemlisi silah arkadaşlığının ve gönül birliğinin ne kadar önemli olduğunu deneyimlerimizle kavradık”diye konuştu.

Ergün Cebeci

Kastamonu 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Ergün Cebeci ise, şunları söyledi:

“Genç silah arkadaşlarım asayiş kursunu başarı ile tamamlayarak jandarma teşkilatında hizmet etmeye hak kazandınız. Hepiniz kutlu olsun. Değerli anne ve babalar evlatlarınız asayiş kursunu başarı ile tamamlayarak jandarma teşkilatına katılmak üzere sarsılmaz bir iradeyle karşınızda durmaktadır. Sizin evlatlarınıza gösterdiğiniz sevgi ve şefkatin bundan önce olduğu gibi bundan sonrada komutanları tarafından gösterileceğinden emin olunuz. Böyle güzel evlatlar yetiştirdiğiniz için sizleri kutluyor ve selamlıyorum. Değerli silah arkadaşlarım böyle kutlu bir göreve talip oldunuz ve her türlü şer odaklarına karşı dimdik durmaya karar verdiniz. Burada aldığınız eğitimle meşakkatli ancak onurlu bir meslek hayatına hazır hale geldiniz. Sizlerin çok başarılı olacağınıza inancım tamdır.”

Ergün Cebeci’nin konuşmasının ardından 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı emrinde görevli gösteri timinin yaptığı gösteriler izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. Gösterinin sonunda askerlerin kule oluşturarak Türk bayrağını açması da büyük alkış aldı.

Gösterilerin ardından asayiş kursunu başarı ile tamamlayan uzman erbaşların tören geçişi gerçekleştirildi.Tören geçişinin ardından ise askerler aileleri ile kucaklaşarak özlem giderdi. Kastamonu Belediye başkanlığı da tören alanında katılımcılara etli pilav ve ayran ikramında bulundu.

Cengiz MUHZİROĞLU